Aké nezdaniteľné sumy môžu využiť penzisti v roku 2019

Kto dostane naspäť peniaze a kto nie?

30.04.2019 06:00
dôchodca, senior, záhrada Foto:
Penzisti, ktorí využijú odvodovú úľavu a nebudú vôbec platiť odvody na dôchodkové poistenie, nebudú mať nárok ani na zvýšenie svojho dôchodku.
debata

Poberateľ starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku (§ 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov), ak bol poberateľom tohto dôchodku k 1. 1. 2019, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka iba v prípade, že ročná suma vyplateného dôchodku v roku 2019 v úhrne nepresahuje sumu 3 937,35 eura. Potom nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje rozdiel medzi sumou 3 937,35 eura a vyplatenou sumou dôchodku.

Ak daňovník bol poberateľom uvedeného dôchodku k 1. 1. 2019 a ročná suma vyplateného dôchodku v roku 2019 v úhrne presahuje sumu 3 937,35 eura, nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.

Ak sa daňovník stane dôchodcom v priebehu roka 2019 (nebol poberateľom dôchodku k 1. 1. 2019), vzniká mu nárok na celú nezdaniteľnú časť vo výške 3 937,35 eura, resp. v závislosti od vykázaného základu dane.

Ak daňovníkovi dôchodcovi vznikne nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, môže ju uplatniť len od čiastkového základu dane z aktívnych príjmov (z príjmov zo závislej činnosti alebo z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo ich úhrnu), a to v závislosti od vykázaného základu dane. Čiastkový základ dane vyčíslený z tzv. pasívnych príjmov (napr. príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z nepeňažnej výhry, príjem z predaja nehnuteľnosti, príjem z vyplatenia podielového listu) nie je možné znížiť o nezdaniteľnú časť základu dane.

Nezdaniteľnú časť základu dane na manželku si môže daňovník uplatniť iba v prípade, že manželka žije s daňovníkom v domácnosti a spĺňa aspoň jednu z týchto podmienok:

  • starala sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti
  • v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie
  • bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie
  • považuje sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím
  • Ak sú splnené uvedené podmienky iba jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže si daňovník znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane na manželku zodpovedajúcu 1/12 sumy nezdaniteľnej časti za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.

Základná suma nezdaniteľnej časti základu na manželku resp. manžela je v roku 2019 vo výške 3 937,35 eura. Táto suma sa pri vyššom zárobku znižuje v závislosti od vykázaného základu dane.

Nezdaniteľná časť na manželku sa znižuje o vlastný príjem manželky. Do vlastného príjmu manželky sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť. Započítava sa aj dôchodok.

Ako sa môžete vyhnúť plateniu odvodov

Poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku alebo poberatelia invalidného výsluhového dôchodku pracujúci na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti si môžu určiť v jednom kalendárnom mesiaci jednu dohodu, z ktorej nebudú platiť poistné na dôchodkové poistenie, ak príjem z tejto dohody za kalendárny mesiac nepresiahne 200 eur.

Ak by dôchodca z určenej dohody za kalendárny mesiac zarobil viac ako 200 eur, platí poistné len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur.

Vďaka odvodovej úľave môže pracovať na dohodu aj poberateľ predčasného starobného dôchodku bez toho, aby mu Sociálna poisťovňa zastavila výplatu predčasného starobného dôchodku – môže poberať predčasný starobný dôchodok a zároveň pracovať na dohodu. Ak jeho príjem za kalendárny rok presiahne 2 400 eur, Sociálna poisťovňa zastaví výplatu predčasného starobného dôchodku a v ďalšom kalendárnom roku mu výplatu obnoví a zúčtuje.

Penzisti, ktorí využijú odvodovú úľavu a nebudú vôbec platiť odvody na dôchodkové poistenie, nebudú mať nárok ani na zvýšenie svojho dôchodku. Sociálna poisťovňa totiž zvyšuje dôchodky len tým pracujúcim penzistom. ktorí sú povinne dôchodkovo poistení.

Podobne na tom budú aj invalidní dôchodcovia. Tým sa síce invalidná penzia nezvyšuje na základe toho, že pracujú, ale zaplatené odvody sa im zohľadňujú pri výpočte starobného dôchodku. Keď dovŕšia dôchodkový vek, môžu požiadať o starobný dôchodok. Sociálna poisťovňa im vypočíta jeho výšku a porovná ju s invalidným dôchodkom. Vyplácať im bude tú penziu, ktorá bude vyššia.

Kto dostane naspäť peniaze a kto nie

Dôchodca celý rok pracuje na dohodu za 150 eur mesačne.

  • Zamestnávateľ mu musí každý mesiac strhnúť na daniach 28,50 eura. Jeho celkový ročný príjem dosiahne 1 800 eur, čo je menej ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane (1 968,67 eura). Preto ak podá daňové priznanie, daňový úrad mu vráti všetky dane, ktoré mu zamestnávateľ strhne z platu. Dostane preto naspäť 342 eur.

Dôchodca pracuje na dohodu za 165 eur mesačne.

  • Jeho celkový ročný príjem dosiahne 1 980 eur. Keďže ide o vyššiu sumu, ako je polovica nezdaniteľnej časti základu dane, nebude mať nárok na vrátenie žiadnej dane. Preto by bolo preňho výhodnejšie, ak by zarábal o niečo menej. A by jeho hrubý zárobok dosiahol 164 eur mesačne, už by sa jeho celkový ročný príjem zmestil do stanovej hranice a mal by nárok na vrátenie všetkých daní. V čistom by tak zarobil viac ako pri plate 165 eur.

Dôchodca s mesačnou penziou 250 eur pracuje celý rok za 650 eur mesačne.

  • Vďaka tomu, že má nízku penziu, môže si uplatniť aspoň časť nezdaniteľného minima. Keďže jeho ročný dôchodok dosiahne 3 000 eur, môže si zo svojho príjmu odpočítať nezdaniteľnú časť vo výške 937,35 eura. Vďaka tomu mu daňový úrad po podaní daňového priznania alebo po vykonaní ročného zúčtovania daní vráti 178,10 eura.

Dôchodca s mesačnou penziou 450 eur pracuje za 650 eur mesačne.

  • Celoročný príjem tohto dôchodcu dosiahne 7 800 eur, čo je viac ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane. Zároveň jeho ročný dôchodok bude vyšší ako suma nezdaniteľného minima. Preto nebude mať nárok na vrátenie žiadnych daní.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dane #Dôchodcovia #daňové priznanie #penzisti