Na dovolenke sa oplatí platiť kreditnou kartou

Počas blížiacej sa dovolenkovej sezóny sa opäť vydá množstvo Slovákov do zahraničia. Pre väčšinu je už samozrejmosťou, že si neberú so sebou veľkú hotovosť, ale využívajú na svoje platby platobné karty. Čoraz častejšie si Slováci zvykli používať bezkontaktné platby.

10.06.2019 11:00
cestovanie, rodina, lietadlo, dovolenka,... Foto:
Ilustračné foto
I keď stále veľa ľudí dôveruje hotovosti, skúsení dovolenkári cestujú s kreditnými kartami. Okrem úspory času pri cestách do zahraničia tak majú nepretržitý prístup k financiám. „Keďže klienti využívajú viaceré druhy platobných kariet, z ktorých má každá iné výhody, mali by si na dovolenke zapamätať jedno pravidlo – platiť počas dovolenky kreditnou kartou a hotovosť vyberať debetnou kartou. V letných mesiacoch vzrastie počet denne realizovaných transakcií v zahraničí o 9%. Slováci len počas leta v priemere denne zaplatia kartami v zahraničí takmer 59-tisíckrát,“ hovorí Andrea Šipošová, vedúca oddelenia kartových procesov VÚB.

Počas minuloročného leta Slováci minuli v zahraničí podľa očakávania najviac na hotely a ubytovanie a to o takmer 45% oproti celoročnému priemeru. Zaujímavejšie je, že hneď za hotelmi platili až o 38% viac v baroch a na diskotékach a až potom v autopožičovniach či na čerpacích staniciach.

Výhody kreditnej karty počas dovolenky

Bezpečnosť: Kreditné karty prispievajú k väčšej pohode na dovolenke, keďže pri požičaní auta, pri objavovaní nových športových možností, či pri rezerváciách hotelov je často štandardne požadovanou zárukou. Dokonca i v prípade neoprávnenej či neautorizovanej platby, ktorú dovolenkári zistia, o peniaze neprídu. Oznámia to banke a tá prípadnú reklamáciu vyrieši za nich.

Dostupnosť prostriedkov: ďalšou výhodou je, že pri používaní kreditnej karty ľudia nedisponujú peniazmi z vlastného účtu, ale prostriedkami banky. Navyše až na 43 dní majú peniaze na bezhotovostné nákupy k dispozícii bezúročne.

Odmeny a zľavy : kreditná karta je zároveň výborný pomocník pri platbách v reštauráciách či obchodoch. „Či už ide o Mastercard Standard alebo World, za každú platbu získajú ľudia časť z hodnoty nákupov späť. Pri splnení podmienok o minimálnym mesačných platbách, môžu byť tieto karty aj bez poplatku“, dodáva Šipošová.

Poistenie: Ani pri cestovaní na poslednú chvíľu sa do sveta netreba vydať bez poistenia. Napríklad v cestovnom poistení ku kreditnej karte Mastercard World, ktoré je zdarma, je krytý nielen držiteľ karty, ale aj jeho 5 spolucestujúcich, ktorí nemusia byť rodinnými príslušníkmi.V prí­pade nepríjemnosti ako choroba či úraz je potrebné vždy zavolať na asistenčnú službu, nahlásiť poistnú udalosť a uschovať si originál lekárskej správy i účet za platbu. Za ošetrenie sa dá v zahraničí zaplatiť v hotovosti alebo platobnou kartou.

Aj na dovolenke platíme viac mobilom

Čoraz častejšie si Slováci zvykli používať bezkontaktné platby svojim mobilným telefónom, najmä prostredníctvom služby Google Pay. Môžu tak platiť jednoducho, pohodlne a bezpečne na všetkých bezkontaktných platobných termináloch aj bez toho, aby mali pri sebe peňaženku či platobnú kartu. Okrem rýchlosti a jednoduchosti je veľmi dôležitým atribútom tejto služby bezpečnosť platieb. Pri platbe sa s nikým nezdieľa číslo platobnej karty. Výhodou je aj to, že keďže v mobile sa nenachádzajú údaje o karte, v prípade straty telefónu nie je potrebné blokovať fyzickú platobnú kartu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #kreditná karta #výhody kreditných kariet