Prvá zmena v penziách 2020: Do dôchodku neskôr

, 15.08.2019 06:00
ujo, dôchodok, dôchodca, senior, penzia,...
Prednostný nárok na zníženie dôchodkového veku z dôvodu výchovy dieťaťa má mať žena. Autor:

Od januára budúceho roku pôjdu budúci penzisti do dôchodku opäť neskôr. Vek odchodu do penzie sa posúva o ďalšie dva mesiace a bude na úrovni 62 rokov a osem mesiacov.

Predĺženie dôchodkového veku sa naďalej nebude vzťahovať na poistencov, ktorým dnes platný zákon umožňuje zachovať znížený dôchodkový vek (poistenci, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, I. a/alebo II. kategórii funkcií, a ženy v závislosti od počtu vychovaných detí).

Dôchodkový vek je známy na päť rokov dopredu. Počet mesiacov, o ktorý sa dôchodkový vek upravuje, závisí od vývinu priemernej strednej dĺžky života, teda veku dožitia v aktuálnom referenčnom veku a zaokrúhli sa na celé mesiace. Toto platí do konca roka 2023. V roku 2020 tak bude vek odchodu do penzie stanovený na 62 rokov a osem mesiacov a v roku 2023 na 63 rokov a dva mesiace.

Od 1. januára 2024 sa dôchodkový vek na príslušný kalendárny rok ustanoví opatrením, ktoré vydá ministerstvo práce najneskôr do 31. októbra kalendárneho roka na ďalších 5 rokov.

Zrušený bude aj takzvaný skokový odchod do dôchodku žien, ktoré sa narodili v rokoch 1958 až 1960. „Rezort práce má ambíciu vyriešiť veľké skoky pri dôchodkovom veku matiek s dvomi deťmi, ktoré sa narodili v rokoch 1958, 1959 a 1960, a zohľadňovanie výchovy detí. Tieto vzniknuté anomálie sú v súlade s platnou legislatívou, avšak dotknuté poistenky ich vnímajú ako nespravodlivosť. Preto po dôkladnej analýze dôchodkovej sekcie rezortu práce pripravujeme pozmeňujúci návrh zákona, ktorý tieto anomálie odstráni,“ informovala Veronika Husárová z tlačového odboru ministerstva práce. Pozmeňovací návrh predložia poslanci na Výbor NR SR pre sociálne veci a parlament bude o ňom rokovať na septembrovej schôdzi.

Od júla tohto roka navyše garantuje ústava maximálny vek odchodu do penzie 64 rokov s úľavami pre matky, ktoré vychovali deti. Prvýkrát sa nové opatrenie dotkne žien, ktoré sa narodili v roku 1960, dnes majú 59 rokov. „Strop sa prvýkrát dotkne až tých žien, ktoré sú narodené v roku 1960 a vychovali dve, tri alebo viac detí. Žena narodená v roku 1960 s dvomi vychovanými deťmi pôjde do penzie v 63 rokoch a žena narodená v rovnakom roku, ktorá vychovala tri a viac detí, bude mať strop na penzijný vek na úrovni 62 rokov a šesť mesiacov,“ uviedla vedúca oddelenia metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Ľudmila Grauzelová. Poznamenala, že podľa súčasných predpisov by matka s dvomi deťmi mala nárok na odchod do penzie vo veku 63 rokov a dva mesiace. „Ústavný zákon však prihliada na jej dve deti, a tak vek odchodu do penzie dosiahne v 63 rokoch,“ poukázala Grauzelová.

Prednostný nárok na zníženie dôchodkového veku z dôvodu výchovy dieťaťa má mať žena. V špecifických prípadoch, ak by matka zomrela, nárok prejde na muža. Ako prví to pocítia muži, ktorí sa narodili v roku 1958 a vychovali tri a viac detí. Horná hranica ich penzijného veku bude 62 rokov a šesť mesiacov. Grauzelová nepredpokladá, že pôjde o vysoké počty mužov. „Momentálne je v parlamente novela zákona o sociálnom poistení, ktorá určí, za akých podmienok si budú môcť muži tento nárok uplatniť a upraví sa ňou aj presná definícia výchovy dieťaťa,“ doplnila Grauzelová.

Dôchodkový vek v rokoch 2020 až 2023

vzťahuje sa na poistencov narodených v rokoch 1958 až 1960. Dôchodkový vek poistenca, ktorý:

v roku 2020 dovŕši vek 62 rokov, je 62 rokov a osem mesiacov,

v roku 2021 dovŕši vek 62 rokov, je 62 rokov a desať mesiacov,

v roku 2022 dovŕši vek 63 rokov, je 63 rokov,

v roku 2023 dovŕši vek 63 rokov, je 63 rokov a dva mesiace

Príklad určenia veku odchodu do penzie
Poistenec narodený 20. mája 1958
Dôchodkový vek 62 rokov a 8 mesiacov
Dátum dovŕšenia dôchodkového veku 20. január 2021
Poistenec narodený 30. augusta 1958
Dôchodkový vek 62 rokov a 8 mesiacov
Dátum dovŕšenia dôchodkového veku 20. apríla 2021
Príklady sú len informatívne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zmeny v penziách #penzia #dôchodok #dôchodkový vek
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku