Mohlo by vás zaujímať: Dôchodcovia a exekúcie

, 02.09.2019 06:00
dôchodok, senior
Dôchodcovia, ktorých dôchodok podlieha exekúcii, už dostali písomnú informáciu o zmenách exekučnej zrážky. Autor:

Koncom prvého polroka 2019 malo exekúciu 35 171 dôchodcov.

Od začiatku roku 2019 čiastočne poklesol počet dôchodcov s exekučnou zrážkou. Kým v januári 2019 ich bolo takmer 36-tisíc (presne 35 964), v júni tohto roku sa ich počet znížil na 35 171. Tento počet je porovnateľný aj s júnom 2018, keď exekučnú zrážku muselo znášať 35 926 dôchodcov. Najpočetnejšou skupinou v tohtoročnej júnovej evidencii boli poberatelia starobných dôchodkov (20 473) a invalidných dôchodkov (12 213). Podobne to bolo aj v júni minulého roku (starobní dôchodcovia s exekúciou – 20 846, invalidní dôchodcovia s exekúciou – 12 508 ).

Zmena životného minima sa dotkla 34 530 exekvovaných dôchodcov

Dôchodcovia, ktorých dôchodok podlieha exekúcii, už dostali písomnú informáciu o zmenách exekučnej zrážky. Sociálna poisťovňa im zaslala 34 530 listových oznámení o prepočte zrážok z dôvodu zmeny výšky životného minima od 1. júla 2019. Je to o tisíc listových zásielok menej ako minulý rok, keď bolo odoslaných 35 530 takýchto oznámení.

Od 1. júla 2019 sa zmenila výška životného minima z 205,07 eura na 210,20 eura mesačne, na základe čoho sa od augusta upravila aj výška poberaného dôchodku tým dôchodcom, ktorí majú nariadené exekučné zrážky. Keďže sa zmenilo životné minimum, zmenila sa aj minimálna výška dôchodku, ktorá musí dôchodcovi po vykonaní exekučnej zrážky zostať.

Minimum, ktoré musí dôchodcovi s exekúciou ostať, je 100 % sumy životného minima, teda 210,20 eura mesačne. Základná suma pre každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, je 50 % sumy životného minima, teda od júla je to 105,10 eura mesačne. Osobitne je stanovená základná suma vtedy, ak je pohľadávkou, v prospech ktorej sa zrážky vykonávajú, výživné na maloleté dieťa.

V písomnom oznámení dostali dotknutí dôchodcovia aj informáciu o dátume, od ktorého prvýkrát dostanú dôchodok vyplatený vo vyššej sume, a tiež predpokladaný dátum ukončenia zrážok z dôchodku. Sociálna poisťovňa vykonáva zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v mesiaci august 2019, pričom dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré im boli za mesiac júl 2019 zrazené navyše.

Výška exekučnej zrážky sa nepočíta z celého dôchodku

Exekučným zrážkam podliehajú všetky druhy dôchodkov, pričom výška exekučnej zrážky závisí nielen od dlžnej sumy a exekučných poplatkov, ale najmä od výšky dôchodku. Poberateľovi dôchodku s exekúciou musí mesačne ostať základná suma, ktorá sa rovná sume životného minima pre jednu plnoletú osobu (od júla 2019 je to 210,20 eura). Ak poskytuje výživné ďalšej osobe, v jej prípade je základná suma vo výške 50 % sumy životného minima, teda 105,10 eura mesačne. Spolu im musí ostať 315,30 eura a na zvyšok dôchodku sa uplatní exekúcia. Iný je výpočet v situácii, ak poberateľ dôchodku platí úhradu za starostlivosť v zariadení sociálnych služieb. Vtedy exekúcii nepodlieha suma potrebná na úhradu pobytu v tomto zariadení a suma vreckového, ktorá sa tiež odvíja od výšky životného minima.

Pri výpočte exekučnej zrážky sa môže stať, že po odrátaní životného minima pre poberateľa dôchodku a vyživované osoby z dôchodku neostane nijaká suma, ktorú môže exekútor zraziť. To však neznamená premlčanie dlhu. S akýmikoľvek otázkami týkajúcimi sa výšky dlhu či exekučnej zrážky sa však dôchodcovia s exekučnou zrážkou musia obrátiť na konkrétneho exekútora (resp. exekučný úrad) alebo súd, ktorý zrážku nariadil. Sociálna poisťovňa o výkone exekučných zrážok z dôchodku sama nerozhoduje, len si plní povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona ako platiteľovi dôchodku.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#exekúcie dôchodkov #dane dôchodcov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku