Pracujúci dôchodca-živnostník nemá automaticky odvodovú úľavu, platí to len pre vybrané dohody

Dôchodca, ktorý má status živnostníka alebo inej samostatne zárobkovej osoby (SZČO) a po priznaní dôchodku vykonáva zárobkovú činnosť len ako SZČO, nemá možnosť uplatniť si výnimku z platenia poistného pri príjme do 200 eur.

03.09.2019 13:00
hrozno, vinič, dôchodca, práca, pracujúci Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Táto odvodová úľava sa zo zákona vzťahuje výlučne na prácu dôchodcov na základe dohôd mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti). Ak popri činnosti SZČO dôchodca pracuje aj na niektorú z týchto dohôd, výnimku z jednej dohody s maximálnym príjmom do 200 eur mesačne si už uplatniť môže. Postupuje pri tom ako každý iný dôchodca – písomne informuje zamestnávateľa o uplatnení výnimky (a následne aj o jej skončení).

Odvodovú úľavu pri práci na dohodu si môžu uplatniť tie osoby, ktoré už majú priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, ďalej výsluhový dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku alebo poberajú invalidný výsluhový dôchodok. Fakt, že vykonávajú popri dohode súčasne aj činnosť SZČO, nič na tejto možnosti nemení. Viac informácií v tejto oblasti poskytujú verejnosti pobočky Sociálnej poisťovne a Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne. Informácie sú dostupné aj na webovej stránke Sociálnej poisťovne tu: Dôchodca-dohodár a odvodová úľava.

V júli 2019 popri poberaní dôchodku pracovalo 152 061 starobných dôchodcov, 103 384 invalidných dôchodcov a 1 769 poberateľov predčasného dôchodku.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #Dôchodcovia #odvodová úľava #pracujúci penzista
Flowers