Dávka v núdzi? Ak nemáte nárok na penzijné minimum

, 13.09.2019 06:00
dôchodkyňa, penzistka, seniorka, žena, babka,...
Základné životné podmienky sú jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Autor:

Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima, je teda nižší ako 210,20 eura. Základné životné podmienky sú jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie.

Domácnosť má nárok na pomoc v núdzi vtedy, ak príjem jej členov nedosahuje sumu nárokov stanovenú v zákone. Zákon ustanovuje, ktorý príjem sa pri posudzovaní a poskytovaní pomoci v núdzi považuje za príjem a v akej výške, napr. pri posudzovaní sa za príjem nepovažuje 25 % z invalidného, sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity, sirotského, vdovského a vdoveckého, ak vdova lebo vdovec dovŕšili dôchodkový vek alebo 25 % zo starobného a predčasného dôchodku; dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov, sa táto suma zvyšuje o 1 % priznaného starobného a predčasného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia.

Na základe písomnej žiadosti a dokladov preukazujúcich rodinné, príjmové, bytové a majetkové pomery úrad posúdi, na akú dávku a príspevky spĺňa rodina nárok a rozhodne o výške pomoci v núdzi. Suma pomoci v hmotnej núdzi sa určí ako rozdiel medzi úhrnom súm nárokov uvedených v zákone a úhrnom súm príjmu členov domácnosti.

Sumy dávky v núdzi a príspevkov k nej

Dávka v hmotnej núdzi:

61,60 eura mesačne, ak ide o jednotlivca (od januára 2020 – 66,30),

107,10 eura mesačne, ak ide o dvojicu bez detí (od januára 2020 – 115,30)

Ochranný príspevok

suma: 63,07 eura mesačne (od januára 2020 – 67,90)

Príspevok na bývanie

suma: 55,80 eura mesačne, ak ide o domácnosť s jedným členom domácnosti (od januára 2020 – 57,20), 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými nájomcami (od januára 2020 – 91,40 eura)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#penzia #hmotná núdza #dávky v hmotnej núdzi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku