Dôchodca pracujúci v cudzine môže poberať viacero dôchodkov

Poistencovi, ktorý pracoval v zahraničí, môže vzniknúť nárok na starobný dôchodok z každej krajiny, kde pracoval a odvádzal poistné.

23.09.2019 11:00
senior, dôchodca, jeseň Foto:
Ilustračné foto.
1
Ak má poistenec bydlisko na území Slovenskej republiky a bol dôchodkovo poistený (zabezpečený) v štáte, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie alebo v štáte, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení, má možnosť požiadať o priznanie dôchodku aj z tohto štátu respektíve z týchto štátov priamo v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v mieste bydliska.

Sociálna poisťovňa, ústredie rozhodne o nároku na dôchodok a jeho výplatu z dôchodkového poistenia Slovenskej republiky a súčasne uplatní nárok na dôchodok z dôchodkového poistenia u nositeľa sociálneho zabezpečenia v danom štáte, prípadne v daných štátoch. Tí potom rozhodnú o nároku na dôchodok z ich dôchodkového poistenia. Toto dôchodkové poistenie však musí spravidla trvať aspoň jeden rok.

„Takže dôchodca, ktorý pracoval na Slovensku a tiež napríklad v Rakúsku, v oboch štátoch splnil podmienky nároku na dôchodok a jeho výplatu, môže poberať dva dôchodky – jeden zo Slovenska a jeden z Rakúska,“ uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #penzia #dôchodok #cudzina #Dôchodcovia