Do penzie sa zárobok z roku pred dovŕšením dôchodkového veku nepočíta

19.11.2019 14:48
dôchodcovia
Ilustračná snímka. Autor:

Veľa ľudí sa po priznaní dôchodku informuje, prečo im nebol pre výpočet dôchodku hodnotený zárobok v roku, kedy dovŕšili dôchodkový vek.

Zárobok v roku, v ktorom poistenec dovŕšil dôchodkový vek sa nehodnotí pre výpočet dôchodku, a to ani v takom prípade, že poistenec zotrvá v zamestnaní až do konca roka a o penziu požiada až od 1. januára nasledujúceho roka.

Ako hovorí zákon, rozhodujúcim obdobím na zistenie priemerného osobného mzdového bodu (POMB) sú v zásade kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak v tomto období je najmenej 22 kalendárnych rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body.

Ak teda napríklad poistenec splnil podmienky nároku na starobný dôchodok 20. decembra 2018, rozhodujúcim obdobím na zistenie POMB sú kalendárne roky 1984 až 2017, a to aj vtedy, ak bol tento poistenec zárobkovo činný až do konca roku 2018 a o dôchodok požiadal až od 1. januára 2019. Obdobie a zárobok od 20. decembra 2018 do 31. decembra 2018 sa hodnotí osobitne.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zárobok #Sociálna poisťovňa #penzia #dôchodok #dôchodkový vek
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku