2020: Novopriznané penzie budú vyššie

, 20.12.2019 06:00
2020, hodiny, sneh
Zmena sa dotkne aj veku odchodu do dôchodku. Ten od januára pevne určí tabuľka. Autor:

Dôchodková hodnota je jednou zo základných veličín na výpočet penzijnej dávky v danom roku. Na výpočet dôchodku sa použije aktuálna dôchodková hodnota platná v roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu. Ak teda nárok na dôchodok vznikne v roku 2020, použije sa dôchodková hodnota 13,6361 eura, vďaka čomu budú nové penzie vyššie. Tento rok je jej suma na úrovni 12,6657 eura.

„Dôchodková hodnota na rok 2020 bola určená ako súčin dôchodkovej hodnoty v roku 2019 a hodnoty, ktorá zodpovedá podielu priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2019 a priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2018,“ informovala Barbora Petrová z tlačového odboru rezortu práce. A práve vďaka nej budú novopriznané budúcoročné penzie vyššie.

Ak teda do penzie odchádza človek v tomto roku a jeho príjem bol na úrovni priemernej mzdy, čiže jeho priemerný osobný mzdový bod bol 1 – nie je potrebné ho upravovať a odpracoval 45 rokov, jeho dôchodok aj s januárovou valorizáciou je na úrovni približne 585 eur. Ak bude do dôchodku odchádzať človek za rovnakých podmienok v budúcom roku, jeho penzia bude vďaka vyššej aktuálnej dôchodkovej hodnote aj s januárovou valorizáciou v sume takmer 615 eur.

Na sumu dôchodku vplýva aj takzvaný osobný mzdový bod. Jeho percento sa už niekoľko rokov po sebe znižovalo, a tak tí lepšie zarábajúci prispievali na penzie tých, ktorých príjem bol nižší ako priemerná mzda. Kým v roku 2012 sa do penzie lepšie zarábajúcich budúcich penzistov započítavalo 84 percent ich zárobku, od januára 2013 sa priemerný osobný mzdový bod, ktorý je jednou z dôležitých veličín na výpočet dôchodku, teda jeho percento znížilo na 80 percent. V roku 2015 sa z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1,25 do hodnoty 3 započítavalo 72 %. Od januára 2016 to je 68 % a toto percento sa zachováva aj v ďalších rokoch. Obdobne bolo zachované aj percento úpravy priemerného osobného mzdového bodu nižšieho ako 1, ktoré je na úrovni 20 %.

Mnohí budúci penzisti, ktorí dosiahnu dôchodkový vek na rozhraní rokov, si tak kladú otázku, či požiadať o penziu v decembri, či čakať až na január. „Každý človek, ktorý dovŕši dôchodkový vek, sa rozhoduje individuálne, či požiada o penziu odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku, alebo až neskôr,“ povedal riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. „Pri rozhodovaní treba brať do úvahy okrem individuálnej životnej situácie aktuálnu dôchodkovú hodnotu, ktorá sa každý rok mení, valorizáciu dôchodku, možnosť získania vianočného príspevku, ako aj možnosť zvýšenia penzie za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok bez poberania tohto dôchodku,“ dodal.

Budúci penzisti, ktorí majú odpracovaných veľa rokov, ale pracovali za nízku mzdu, budú mať nárok na vyšší minimálny dôchodok. Ten sa totiž po novom už nebude odvíjať od životného minima, ale od priemernej mzdy. Zmena sa dotkne aj veku odchodu do dôchodku. Ten od januára pevne určí tabuľka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zvýšenie dôchodkov #zmeny v roku 2020 #žiadosť o dôchodok #aktuálna dôchodková hodnota
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku