Vdova i vdovec po uzatvorení nového manželstva strácajú nárok na pozostalostný dôchodok

17.02.2020 08:42
vdova, smútok, starosti
Ilustračné foto. Autor:

Sociálna poisťovňa pripomína poberateľom vdovského a vdoveckého dôchodku, že opätovné uzatvorenie manželstva by mali do ôsmich dní nahlásiť Sociálnej poisťovni.

Dôležité je to preto, lebo uzavretím nového manželstva voda/vdovec strácajú na rok na dôchodok po zosnulom manželovi/manželke.

V praxi sa neraz stáva, že poberatelia pozostalostného dôchodku túto skutočnosť hneď neoznámia a Sociálna poisťovňa im vypláca vdovský alebo vdovecký dôchodok naďalej.

Navyše vyplatené dôchodky potom musia vrátiť späť Sociálnej poisťovni. Preto je najlepšie, ak uzatvorenie manželstva čo najskôr oznámia Sociálnej poisťovni, a to predložením sobášneho listu v ktorejkoľvek pobočke alebo v ústredí Sociálnej poisťovne.

Na konci januára vyplácala Sociálna poisťovňa vyše 292 tisíc vdovských a vyše 49 tisíc vdoveckých dôchodkov.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vdovec #vdova #Sociálna poisťovňa #pozostalostný dôchodok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku