2021: Valorizácia dôchodkov o percento alebo pevnú sumu

Viac ako 1,4 milióna dôchodcov dostane v januári viac peňazí vďaka pravidelnej valorizácii dôchodkov. Minimálna suma, o ktorú porastú starobné dôchodky, je 9,40 eura.

, 21.09.2020 06:00
rok 2021 Foto:
Od roku 2018 sa dôchodky na Slovensku zvyšujú o tzv. dôchodcovskú infláciu alebo o pevnú sumu z daného druhu dôchodku. Ďalší rok sa tak stane naposledy; od roku 2022 budú dôchodky rásť už len o percentá.
54

Predčasné penzie porastú najmenej o 9,10 a invalidné s mierou poklesu schopnosti pracovať do 70 percent o 4,40, ak má človek mieru poklesu schopnosti pracovať o viac ako 70 percent, dostane penzista pridané 7,80, vdovy a vdovci dostanú šesť eur.

V januári 2021 sa budú zvyšovať dôchodkové dávky buď o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, teda takzvanú dôchodcovskú infláciu, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu, ktorá prislúcha danému druhu dôchodku. Medziročný rast spotrebiteľských cien za prvý polrok 2020 na základe údajov zverejnených Štatistickým úradom predstavoval 2,6 %.

„Viac ako 1,51 milióna dôchodkov z viac ako 1,7 milióna vyplácaných penzií porastie o dôchodcovskú infláciu, teda o 2,6 percenta mesačnej sumy penzie. Pre takmer 87 percent penzistov teda bude výhodnejšia percentuálna valorizácia,“ priblížila Daniela Rodinová z tlačového oddelenia ministerstva práce. „Keďže penzista môže poberať súbežne aj viac dôchodkov, tak niektorý môže byť valorizovaný percentom a iný pevnou sumou,“ dodala.

Ak napríklad penzista poberá starobný dôchodok v nižšej sume ako 360 eur, dostane garantovanú sumu zvýšenia 9,40 eura. Ak je však jeho penzia vyššia ako 370 eur, bude sa jeho dôchodok zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu, pretože je preňho výhodnejšia. Suma jeho penzie sa totiž zvýši nie o 9,40, ale o 9,70 eura.

„Ak je dôchodok vyplácaný v súbehu, zvýšenie každého vyplácaného dôchodku sa posudzuje samostatne. Pevná suma zvýšenia dôchodku vyplácaného v sume jednej polovice nezodpovedá polovici pevnej sumy zvýšenia dôchodku vyplácaného v plnej sume, ale dôchodok sa zvýši o stanovenú garantovanú pevnú sumu zvýšenia dôchodku vyplácaného v sume jednej polovice,“ vysvetlila Rodinová.

Ak teda dôchodca dostáva starobný dôchodok v sume 370 eur a vdovecký v sume jednej polovice 90 eur, jeho starobný dôchodok vzrastie o dôchodcovskú infláciu, o 9,70, ale pozostalostný, ktorý sa vypláca v sume jednej polovice, vzrastie o 2,60, teda o pevnú garantovanú sumu.

„O zvýšenie dôchodku nebudú musieť penzisti žiadať, Sociálna poisťovňa ho zvýši z vlastnej iniciatívy. O zvýšení dôchodku zašle písomné rozhodnutie. Dôchodky vo vyššej sume budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne za mesiac január 2021 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2021 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v mesiaci január 2021. To znamená, že dôchodcovi, ktorý dostáva svoj dôchodok napríklad 20. deň v mesiaci, bude rozhodnutie doručené tesne pred 20. januárom 2021,“ vysvetlil riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Iná situácia ale nastane, ak dôchodca poberá penziu zvýšenú na sumu minimálneho dôchodku. Minimálne dôchodky sa nezvyšujú automaticky, ale vždy sa valorizuje pôvodný starobný alebo invalidný dôchodok, z ktorého bol minimálny dôchodok dôchodcovi pôvodne určený. Ak je pôvodný dôchodok po zvýšení o valorizovanú sumu nižší ako penzijné minimum platné pre daný rok, dôchodca naďalej dostáva minimálny dôchodok, lebo ten je preňho výhodnejší.

Od roku 2018 sa dôchodky na Slovensku zvyšujú o tzv. dôchodcovskú infláciu alebo o pevnú sumu z daného druhu dôchodku. Tento model sa pri valorizácii uplatní ešte v roku 2021. Od roku 2022, ak sa nezmení zákon, sa tento mechanizmus založený na garancii minimálnej sumy zvyšovania dôchodkov zruší a nahradí ho zvyšovanie všetkých dôchodkov výlučne percentuálne, podľa výšky dôchodcovskej inflácie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
54 debata chyba
Viac na túto tému: #zvýšenie penzie #zvýšenie dôchodkov #zmeny v roku 2021 #valorizácia #dôchodková reforma