2021: Novopriznané penzie budú vyššie

Dôchodková hodnota je, okrem počtu odpracovaných rokov a mzdy, jednou zo základných veličín na výpočet penzijnej dávky v danom roku. Na výpočet dôchodku sa použije aktuálna dôchodková hodnota platná v roku, v ktorom vznikol nárok na jeho výplatu. Ak teda nárok na penziu vznikne v roku 2021, použije sa dôchodková hodnota 14,2107 eura, vďaka čomu budú nové penzie vyššie. Tento rok je jej suma na úrovni 13,6361 eura.

, 21.12.2020 06:00
hodiny, zmena rokov, 2021 Foto:
Mnohí budúci penzisti, ktorí dosiahnu dôchodkový vek na rozhraní rokov, si kladú otázku, či požiadať o penziu v decembri, či čakať až na január.
15

"Dôchodková hodnota na rok 2021 bola určená ako súčin dôchodkovej hodnoty v roku 2020 a hodnoty, ktorá zodpovedá podielu priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2020 a priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2019,“ informovala Barbora Petrová z tlačového odboru rezortu práce.

Ako sa teda vyššia aktuálna dôchodková hodnota prejaví na sume budúcoročnej penzie? Ak do penzie odchádza človek v tomto roku s priemerným zárobkom a odpracovanými 45 rokmi, jeho dôchodok je pri aktuálnej dôchodkovej hodnote 13,6361 aj s valorizáciou približne na úrovni 632,30 eura mesačne.

Ak však o penziu požiada človek na budúci rok po odpracovaní 45 rokov a priemernou mzdou v hospodárstve, avšak pri aktuálnej dôchodkovej hodnote na úrovni 14,2107 eura, jeho dôchodok bude aj s valorizáciou 657 eur.

Na sumu dôchodku vplýva aj takzvaný osobný mzdový bod. Jeho percento sa už niekoľko rokov po sebe znižovalo, a tak tí lepšie zarábajúci prispievali na penzie tých, ktorých príjem bol nižší ako priemerná mzda. Kým v roku 2012 sa do penzie lepšie zarábajúcich budúcich penzistov započítavalo 84 percent ich zárobku, od januára 2013 sa priemerný osobný mzdový bod, ktorý je jednou z dôležitých veličín na výpočet dôchodku, teda jeho percento, znížilo na 80 percent. V roku 2015 sa z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1,25 do hodnoty 3 započítavalo 72 %. Od januára 2016 to je 68 % a toto percento sa zachováva aj v ďalších rokoch. Obdobne bolo zachované aj percento úpravy priemerného osobného mzdového bodu nižšieho ako 1,0, ktoré je na úrovni 20 %.

Mnohí budúci penzisti, ktorí dosiahnu dôchodkový vek na rozhraní rokov, si tak kladú otázku, či požiadať o penziu v decembri, či čakať až na január. Každý človek, ktorý dovŕši dôchodkový vek, sa rozhoduje individuálne, či požiada o penziu odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku, alebo až neskôr. "Pri rozhodovaní treba brať do úvahy okrem individuálnej životnej situácie aktuálnu dôchodkovú hodnotu, ktorá sa každý rok mení, valorizáciu dôchodku, možnosť získania vianočného príspevku, ako aj možnosť zvýšenia penzie za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok bez poberania tohto dôchodku,“ informovala Sociálna poisťovňa.

Slovníček

Všeobecný vymeriavací základ
je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za ten-ktorý kalendárny rok, ktorú zistil Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Dôchodkový vek
je vek, ktorého dovŕšenie je jednou z podmienok nároku na starobný dôchodok.

Aktuálna dôchodková hodnota
je jedna z dôležitých veličín, z ktorých sa určuje suma budúceho dôchodku. Jej suma sa každý rok mení a v značnej miere ovplyvňuje, okrem odpracovaných rokov a zárobkov, sumu penzie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
15 debata chyba
Viac na túto tému: #zmeny v roku 2021 #zmeny v penziách