Viac peňazí pre penzistov. Prehľad všetkých zmien!

Dôchodcov sa týkajú viaceré zmeny. Prenášame ich veľký prehľad: Valorizácia, nový dôchodkový vek, aktuálna dôchodková hodnota a zmeny nastanú aj v II. pilieri.

, 19.01.2021 06:00
manželia, penzisti, radosť Foto:
Ilustračné foto.
23

O koľko sa zvýšia penzie

Už tento mesiac dostanú dôchodcovia viac peňazí vďaka pravidelnej valorizácii. Dôchodky sa zvýšia o 2,6 % mesačnej sumy dôchodku, najmenej sa však zvýšia o pevnú sumu určenú ako 2 % z priemernej mesačnej sumy príslušného druhu dôchodku. Starobní dôchodcovia dostanú minimálne 9,40 eura, predčasní 9,10, invalidní s mierou poklesu nad 70 % si polepšia minimálne o 7,80, invalidi s mierou poklesu do 70 % dostanú viac o 4,40, vdovci a vdovy o 6,00 a siroty dostanú pridané minimálne 2,80 eura.

Kedy do penzie

Ženy a muži, ktorým sa zohľadňuje výchova detí, pôjdu do penzie skôr. A to o pol roka. Dôchodkový vek poistencov narodených v rokoch 1957 až 1965 sa upravuje tak, aby každý, ktorý vychoval deti, mal znížený dôchodkový vek o šesť mesiacov za každé vychované dieťa v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku. Zákonom sa stanovil spôsob kompenzácie dôchodkových nárokov poistencov, ktorí do dôchodku už odišli a na účely určenia dôchodkového veku im nebola zohľadnená výchova dieťaťa.

Súčasne sa stanovil aj spôsob kompenzácie poistencov, ktorí dôchodkový vek ešte nedovŕšili, ale podľa novely zákona je ich dôchodkový vek nižší a dovŕšili by ho pred 1. januárom 2021. Kompenzácia bude mať formu jednorazového doplatku k starobnému dôchodku alebo formu percentuálneho zvýšenia starobného dôchodku.

Minimálny dôchodok mení podmienky. Dostane ho menej ľudí

Výška minimálneho dôchodku v roku 2021 bude rovnaká ako v roku 2020. Poberateľ, ktorého dôchodok po valorizácii od 1. januára 2021 bude nižší ako zákonom stanovený minimálny dôchodok, bude teda z dôvodu „zakonzervovania minimálneho dôchodku“ poberať minimálny dôchodok naďalej v nezmennej výške. Navyše opäť bude jednou z podmienok 30 kvalifikovaných a nie odpracovaných rokov. Takže na túto penzijnú dávku bude mať nárok človek, ktorý zarobí aspoň 24 percent priemernej mzdy v hospodárstve.

Dôchodková hodnota je 14,2107 eura

Aj keď tento pojem ľuďom veľa nenapovie, ide o veľmi dôležitú veličinu, ktorá ovplyvňuje, okrem odpracovaných rokov a zárobkov sumu penzie. Kým do konca minulého roka bola na úrovni 13,6361 eura, od 1. januára vzrástla na 14,2107 eura, vďaka čomu budú aj novopriznané penzie vyššie.

Veteránom protikomunistického odboja stúpne príplatok k dôchodku

Nie päť, ale desaťeurový príplatok dostanú veteráni protikomunistického odboja k dôchodku. Zároveň už tento mesiac dostanú jednorazovo vyplatenú symbolickú sumu 1 989 eur.

Referenčná suma v II. pilieri: 491,70 eura

Ak sa chystáte do penzie a ste aj v druhom pilieri, jednorazovo si penziu z neho môžete vybrať v prípade, ak suma vášho dôchodku dosiahne 491,70 eura. Referenčná suma je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne (I. dôchodkový pilier). Tá je podmienkou výplaty starobného dôchodku zo starobného sporenia (II. pilier) programovým výberom.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #zmeny v roku 2021 #valorizácia #II. pilier #dôchodkový vek #dôchodková dávka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy