Otázky a odpovede o dôchodku: Deti a vek odchodu

Sociálna poisťovňa odpovedá na vaše otázky o nároku na starobný dôchodok, predčasný dôchodok či dávku v nezamestnanosti.

, 27.04.2021 07:00
seniori, manželia, papiere, sústredenie, čítanie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Suma dôchodku a zápočet výchovy detí

O niekoľko mesiacov dosiahnem dôchodkový vek, mám odpracovaných šestnásť rokov. Porodila a vychovala som päť detí, väčšinu života som sa venovala starostlivosti o ne. Vznikne mi nárok na starobný dôchodok? Ak áno, ako a z čoho sa mi bude počítať?

Karolína, Svidník

Áno, podľa toho, čo uvádzate vo svojej otázke, nárok vám vznikne. Základnými podmienkami na priznanie starobného dôchodku je získať najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia a dosiahnuť dôchodkový vek. Obidve podmienky musia byť splnené naraz.

Výška vášho dôchodku bude zodpovedať týmto „odpracovaným“ rokom (obdobiu dôchodkového poistenia) a vymeriavacím základom, z ktorého ste odvádzali poistné na dôchodkové poistenie. V zásade platí, že z čím vyšších vymeriavacích základov (hrubých zárobkov) bolo poistné odvedené a čím dlhšie obdobie, tým vyššia je suma dôchodku.

Do „odpracovaných“ rokov sa vám bude počítať aj starostlivosť o deti od ich narodenia do troch rokov ich veku. Ak sa tieto obdobia prelínajú, hodnotia sa iba raz. Ak ste študovali na učňovskej, strednej či vysokej škole, aj toto obdobie po ukončení povinnej školskej dochádzky vám bude pre účely dôchodku zhodnotené. A rovnako bude zhodnotené obdobie prípadnej evidencie na úrade práce do 31. 12. 2000 a obdobie prípadného poberania podpory v nezamestnanosti od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2003.

Predčasný dôchodok alebo podpora

V práci som dostal výpoveď k 1. máju. Podľa kalkulačky, ktorá je zverejnená na stránke Sociálnej poisťovne, už mám nárok na predčasný dôchodok. Odpracovaných mám 32 rokov. Oplatí sa mi viac ísť na predčasný dôchodok alebo najprv 6 mesiacov čerpať dávku v nezamestnanosti?

Július, Malacky

O tom, čo je výhodnejšie, sa každý rozhoduje sám na základe svojej životnej situácie. Keďže informácie v otázke nie sú dostatočné na presnú odpoveď, odpovedáme len všeobecne: Predčasný starobný dôchodok sa zníži za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na jeho výplatu do dovŕšenia dôchodkového veku o 0,5 %. To znamená, že ak by ste išli do predčasného starobného dôchodku presne dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, predčasný starobný dôchodok by sa vám znížil o 12,5 %. Ak by ste najprv 6 mesiacov poberali podporu v nezamestnanosti a až potom by ste požiadali o predčasný starobný dôchodok, znížil by sa vám o 9,5 %.

Doba poberania dávky v nezamestnanosti nie je obdobím dôchodkového poistenia. Nebude sa vám preto hodnotiť pre výpočet sumy dôchodku. Túto dobu je možné zhodnotiť len vtedy, ak by ste si platili dobrovoľné dôchodkové poistenie. Poistenie za dobu evidencie na úrade práce je možné doplatiť aj dodatočne, a to napríklad pri priznaní dôchodku. V tomto prípade sa bude pre výpočet dôchodku hodnotiť obdobie dôchodkového poistenia. Nebude sa však hodnotiť vymeriavací základ, z ktorého bolo odvedené poistné a to preto, lebo pre výpočet sumy dôchodku sa hodnotia vymeriavacie základy spravidla od roku 1984 do posledného roku pred vznikom nároku na dôchodok, čo by vo Vašom prípade boli roky 1984 až 2020.

V súvislosti s predčasným starobným dôchodkom ešte upozorňujeme, že jednou z podmienok nároku na tento dôchodok je, že suma dôchodku musí byť vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Suma životného minima od 1. júla 2020 do 30. júna 2021 predstavuje 214,83 eura.

Odpovedala: Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #predčasný dôchodok #otázky a odpovede
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy