Rodičovský dôchodok je nekoncepčné a diskriminačné riešenie, tvrdia daňoví poradcovia

Podľa komory ide o diskrimináciu z pohľadu absolútnej sumy zvýhodnenia rodičovského dôchodku.

30.09.2021 12:05
muž, senior, dôchodca, počítanie, papiere,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Rodičovský dôchodok je nekoncepčným riešením s potenciálnymi diskriminačnými dopadmi na viaceré skupiny daňovníkov. V tlačovej správe to uviedla Slovenská komora daňových poradcov. Podľa komory ide o diskrimináciu z pohľadu absolútnej sumy zvýhodnenia rodičovského dôchodku. Každý potomok totiž odvádza rôznu výšku poistného, pričom nerovnosť vzniká aj vo väzbe na počet detí. Potenciálnym problémom je podľa komory aj vyradenie bezdetných seniorov, ako aj vylúčenie seniorov s deťmi zdravotne hendikepovanými s nemožnosťou pracovať.

manželia, penzisti, notebook, rozmýšľanie, problém, peniaze Čítajte aj Zmeny v penziách: Do penzie po 40 odpracovaných rokoch?

Rodičovský dôchodok by pritom dosahoval desiatky eur mesačne. „V prípade dôchodcu s jedným pracujúcim dieťaťom by to znamenalo pri použití priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v slovenskom hospodárstve navýšenie penzie o 30,05 eura mesačne. V prípade vysokopríjmových potomkov by zvýhodnenie mohlo byť až vo výške okolo 75 a viac desiatok eur. Pri použití minimálnej mzdy by sa penzia zvýšila o 15,58 eura,“ uviedla Dagmar Bednáriková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Komora daňových poradcov upozorňuje na možnosti zavedenia iných spôsobov prefinancovania, či diverzifikáciu systému na viaceré piliere. „Keďže existujúcemu riešeniu chýba koncepčnosť, nie je zrejmé, či bude platiť dlhodobo, čo vyvoláva pochybnosti o jeho možnostiach zásadnejšie ovplyvniť demografický vývoj," tvrdí komora. Upozorňuje aj na finančnú záťaž štátneho rozpočtu a zvýšenie deficitu o desiatky až stovky miliónov eur. „Prípadným dopadom novely by mohlo byť aj zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia v budúcnosti," varuje.

manželia, seniori, figúrky, mince, euro Čítajte aj Valorizácia penzií: Na účte vám pribudne viac peňazí. O 1,3 %

Od začiatku roka 2023 by sa mal na Slovensku zaviesť rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť odviesť každému rodičovi na penzii 2,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Zavedenie rodičovského bonusu je súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #penzia #rodičovský dôchodok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy