Nemá Sociálna poisťovňa dosť peňazí na dôchodky? Vypláca ich z iných fondov

Nedostatok financií na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla prebytkami z rezervného fondu solidarity, z fondu invalidného poistenia, z fondu poistenia v nezamestnanosti, ako aj z fondu úrazového poistenia.

30.09.2021 12:16
euro, peniaze, mince, bankovky, strom Foto:
Ilustračné foto.
debata (62)

Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa od začiatku januára do konca júna tohto roka 790 miliónov eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia. Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za šesť mesiacov tohto roka o 849,7 milióna eur vyššie ako príjmy tohto fondu. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne ku koncu júna tohto roka.

manželia, seniori, figúrky, mince, euro Čítajte aj Valorizácia penzií: Na účte vám pribudne viac peňazí. O 1,3 %

Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 440 miliónov eur z rezervného fondu solidarity, ďalších 290 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia, čiastkou 40 miliónov eur pomohol fond poistenia v nezamestnanosti a zvyšných 20 miliónov eur tvorila výpomoc z prebytkového fondu úrazového poistenia. Takmer 175,5 milióna eur zostalo vo fonde starobného poistenia ako prebytok z minulého roka.

muž, senior, dôchodca, počítanie, papiere, kalkulačka, dane Čítajte aj Rodičovský dôchodok je nekoncepčné a diskriminačné riešenie, tvrdia daňoví poradcovia

Deficitný bol pritom za šesť mesiacov tohto roka aj fond nemocenského poistenia, a preto mu sumou 215 miliónov eur pomohol rezervný fond solidarity. Príjmy nemocenského fondu totiž za január až jún tohto roka dosiahli 372,1 miliónov eur a výdavky 612,3 milióna eur. Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za šesť mesiacov tohto roka predstavovali 3,46 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 2,61 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových dávok.

62 debata chyba