Viac ako 253-tisíc pracujúcich dôchodcov evidovala v decembri minulého roka Sociálna poisťovňa. „Z toho počtu bolo 149 581 poberateľov starobných dôchodkov,“ priblížila Jana Hrabková z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne. Ako ďalej dodala, o zvýšenie dôchodku penzisti nemusia žiadať, Sociálna poisťovňa každý rok v marci prepočítava dôchodky pracujúcim dôchodcom za obdobie dôchodkového poistenia v predchádzajúcom kalendárnom roku. „Dôchodok im automaticky v marci zvýši a vychádza pritom zo zárobku, z ktorého popri poberaní dôchodku pracovali a odvádzali z neho aj poistné,“ uviedla.

Ak zarábali do 200 eur mesačne a uplatnili si pritom odvodovú výnimku, teda neplatili poistné na dôchodkové poistenie, dôchodok sa im nezvyšuje. „Ak pracovali na výnimku a ich zárobok presiahol 200 eur mesačne, platili odvody z príjmu nad touto hranicou – nad 200 eur, a teda penzia sa im zvýši. Suma zvýšenia sa vypočíta tak, že sa vynásobí polovica dosiahnutých osobných mzdových bodov aktuálnou dôchodkovou hodnotou,“ priblížila postup.
O zvýšenie dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia môžu dôchodcovia aj sami požiadať, nemusia počkať na ukončenie kalendárneho roka, ale môžu tak urobiť len raz ročne a musí to byť až po skončení dôchodkového poistenia, teda po skončení práce. „Ak napríklad pracovali popri poberaní dôchodku od mája do októbra 2021, mohli o zvýšenie poberaného dôchodku za toto obdobie, ak odvádzali poistné, požiadať od 1. novembra 2021,“ spresnila Hrabková.
A do akého dátumu dostanú pracujúci penzisti zvýšený dôchodok? „Sociálna poisťovňa zvýši pracujúcim dôchodcom dôchodky od 1. januára 2022 v marci tohto roka za obdobie roku 2021 a dôchodcovia zvýšený dôchodok dostanú v aprílových výplatných termínoch spolu s doplatkom zvýšenia za obdobie od 1. januára 2022 do ich aprílového výplatného termínu,“ dodala Jana Hrabková.

Dôchodca pracujúci na dohodu si môže za istých podmienok uplatniť odvodovú úľavu, teda určiť si jednu dohodu, z ktorej nebude platiť odvody, pokiaľ príjem z tejto dohody za mesiac nepresiahne 200 eur. Zo všetkých ostatných uzatvorených dohôd platí poistné na dôchodkové poistenie a je povinne dôchodkovo poistený. Táto výnimka sa týka ľudí, ktorí majú priznaný starobný, predčasný, invalidný, výsluhový dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku alebo invalidný výsluhový dôchodok. V prípade dohody, na ktorú si dôchodca uplatnil výnimku, a teda neplatí z nej poistné na dôchodkové poistenie, sa mu tento príjem nezapočítava do dôchodku.
Od apríla navyše čaká pracujúcich penzistov jedna pozitívna zmena. Pôjde o možnosť súbežného vyplácania dôchodku a péenky. Teraz penzista nemohol požiadať o vyplácanie dôchodku, ak bol v zamestnaní vedený ako dočasne práceneschopný, ale opačný súbeh dávok bol možný. Po novom bude upravená možnosť požiadať o dôchodkovú dávku, aj v prípade ak poistenec poberá náhradu príjmu počas péenky. Cieľom tejto úpravy je zrovnoprávniť poberateľov tejto dávky a odstrániť diskrimináciu.