Ak vám však zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je pre vás výhodné podať daňové priznanie k dani z príjmov FO typu A, aj keď vaše zdaniteľné príjmy nepresiahli sumu 2 255,72 eura.
Ak dôchodca dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti – teda zo zamestnania na základe pracovnej zmluvy alebo dohody o vykonaní práce, podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO typu A.
Ak dosiahol aj iné druhy zdaniteľných príjmov, napr. príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z nepeňažnej výhry, alebo príjem z predaja nehnuteľnosti, alebo príjem z vyplatenia podielového listu, podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO typu B.
V podanom daňovom priznaní dôchodcovi totiž vznikne daňový preplatok a daňový úrad mu vráti tento daňový preplatok na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou daňového priznania.
Daňový preplatok sa vráti iba v prípade, že je väčší ako 5 eur. Ak je tento daňový preplatok menší ako 5 eur, nevzniká nárok na jeho vrátenie.
Čítajte viac Privyrábate si a platíte odvody? Porastie vám dôchodok. Kedy dostanete pridané?Kto dostane naspäť peniaze
- Dôchodca celý rok pracuje na dohodu za 130 eur mesačne.
- Celkový ročný príjem dosiahne 1 560 eur, čo je menej ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane (2 255,72 eura). Preto ak podá daňové priznanie, daňový úrad mu vráti všetky dane, ktoré mu zamestnávateľ strhol z platu. Dostane preto naspäť 342 eur.
- Dôchodca pracuje na dohodu za 200 eur mesačne.
- Jeho celkový ročný príjem dosiahne 2 400 eur. Keďže ide o vyššiu sumu, ako je polovica nezdaniteľnej časti základu dane (2 255,72 eura), nebude mať nárok na vrátenie žiadnej dane.
Nezdaňované príjmy
Dôchodkové dávky vyplácané v SR a dávky rovnakého druhu vyplácané z povinného zahraničného poistenia sú od dane z príjmov oslobodené. Medzi takéto dôchodkové dávky patrí napríklad:
- starobný dôchodok
- predčasný starobný dôchodok
- invalidný dôchodok
- vdovský a vdovecký dôchodok
- sirotský dôchodok
- výsluhový dôchodok