Nezdržiavate sa vo svojom bydlisku a nevie o tom "sociálka"? Môže sa vám to vypomstiť

Ak ste penzista a na dlhší čas zmeníte adresu, na ktorej sa zdržiavate, mali by Sociálnu poisťovňu o tom informovať.

31.03.2022 08:00
senior dôchodca seniori dôchodcovia Foto:
debata (9)

Adresu trvalého bydliska dôchodcu, či jej zmenu Sociálna poisťovňa registruje, ale o zmene jeho pobytu bez nahlásenia sa nemá odkiaľ dozvedieť. Vďaka oznámeniu adresy sa informácie, ktoré Sociálna poisťovňa zasiela, dostanú do rúk dôchodcu riadne a včas.

pracujúci penzista penzista dôchodca Čítajte aj Ľudia budú lepšie informovaní o predpokladanej výške ich budúcich dôchodkov. Vďaka "oranžovej" obálke

Sociálnu poisťovňu by mal dôchodca informovať o zmene adresy, na ktorej sa zdržiava, predovšetkým vo vlastnom záujme, a to do ôsmich dní. Ak sa dôchodca presunie na inú adresu bez zmeny trvalého či prechodného pobytu a novú adresu Sociálnej poisťovni neoznámi, môže sa stať, že nedostane do rúk poštovú zásielku, ktorú očakáva, pretože prišla na adresu nahláseného pobytu.

opatrovanie opatrovateľka Čítajte aj Dostávate príspevok na opatrovanie? Rezort práce sa vás chystá kontrolovať!

V období začiatku roka sa Sociálna poisťovňa stretáva s tým, že niektorí poberatelia dôchodkových dávok nedostanú napríklad rozhodnutia o valorizácii dôchodku alebo aj samotnú dôchodkovú dávku, ak ju poberali v hotovosti, pretože sa zdržiavajú mimo svojho trvalého bydliska. O takejto zmene sa Sociálna poisťovňa dozvie len vtedy, ak jej ju oznámi sám dôchodca. Čo sa týka adresy trvalého alebo prechodného pobytu, tie Sociálna poisťovňa získava z Registra fyzických osôb a nie je potrebné ich oznamovať.

Ako dôchodca oznámi zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava?

Zmenu adresy oznámi písomne. Môže tak urobiť jedným zo spôsobov, ktorý si vyberie:

  • neformálnou žiadosťou o zmenu adresy, ktorú odovzdá vo svojej pobočke Sociálnej poisťovne
  • listom adresovaným ústrediu Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1)
  • prostredníctvom e-schránky (ak ju má aktivovanú a využíva elektronický občiansky preukaz – eID)
  • počas pandémie aj podpísanou žiadosťou (skenovanou) a jej zaslaním prostredníctvom formulára pre otázky alebo v prílohe mailu na adresu podatelna@socpoist.sk

Sociálna poisťovňa následne zaregistruje novú adresu, na ktorej sa dôchodca zdržiava. Takto si ho zásielka zo Sociálnej poisťovne vždy nájde a vyhne sa nedorozumeniam s nedoručenou poštou.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodok #penzia #penzista
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy