Revolučné zmeny v penziách: O koľko mesiacov sa posunie vek odchodu do penzie a kto pôjde do penzie po 40 rokoch?

Rezort práce chystá v penziách veľké zmeny. Do penzie budú môcť ísť ľudia po 40 odpracovaných rokoch, dôchodkový vek sa opäť predĺži. Novinkou bude aj možnosť prispievať na dôchodok rodičov, zmena čaká aj jednu dôležitú veličinu, ktorá každoročne zvyšuje novopriznané dávky.

, 02.05.2022 06:00
senior, dôchodca, penzista Foto:
Ilustračné foto.
debata (69)

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie od januára budúceho roka zásadné reformy v prvom dôchodkovom pilieri. Dôchodkový vek sa bude opäť odvíjať od strednej dĺžky života. „V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku riadi zaužívanou tabuľkou. Po novom dôjde k jej zrušeniu a nadviazaniu dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Táto zmena stabilizuje výplatnú fázu dôchodkov, pretože ľudia strávia na dôchodku v priemere rovnaké obdobie, čo bude mať pozitívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému,“ píše sa v správe tlačového odboru rezortu práce.

Ministerstvo navrhlo zmenu dôchodkového veku ako súbor opatrení, kde je jednou z možností odísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Táto zmena je určená najmä pre ľudí, ktorí nedokážu vykonávať svoju prácu do vysokého veku, ale, naopak, začali pracovať pomerne skoro. „Každý človek, ktorý sa rozhodne odísť do dôchodku za týchto podmienok, bude mať penziu krátenú o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odíde do penzie skôr. Novela prináša zrušenie súčasného systému, keď je možné požiadať o predčasný dôchodok najviac dva roky pred odchodom do riadneho dôchodku, pri ktorom sa penzia kráti o 0,5 percenta za každý mesiac,“ uvádza rezort práce.

tvár, senior, muž, choroba, smútok, prvá pomoc, Čítajte viac Pozostalostný dôchodok nie je navždy. Kedy vám ho vyplácať prestanú?

Podľa ministra práce Milana Krajniaka je prioritou jeho rezortu odstrániť nespravodlivosť pri vyplácaní dôchodkov rodičov, ktorí vychovali svoje deti a práve za toto obdobie majú krátenú výšku svojho dôchodku. Pomoc vo forme rodičovského bonusu dokáže odstrániť túto nespravodlivosť a umožni pracujúcim deťom prispieť na dôchodok ich rodičov.

Rodičovský bonus bude ďalší dôchodok, ktorý môžu seniori poberať popri starobnej penzii. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa automaticky už od roku 2023. Pokiaľ si dieťa vyberie, že chce rodičovský bonus dávať svojím pestúnom, bude mať možnosť oznámiť to do konca októbra 2022. Ak dieťa nebude chcieť venovať časť svojich odvodov nikomu, rovnako to oznámi do konca októbra 2022.

„Rodičovský bonus znižujeme a zavádzame mu strop. Po novom bude môcť každý pracujúci presunúť v prospech svojich rodičov 1,5 % + 1,5 % zo svojich zaplatených odvodov. Rodičovský bonus nezvýši samotnú výšku odvodov a zároveň nebude mať vplyv ani na výšku budúceho dôchodku detí. Schválený návrh ráta maximálne s 1,2-násobkom mesačnej hrubej mzdy dieťaťa," uviedol minister Krajniak.

Zásadnou zmenou prejde aj jedna z dôležitých veličín, vďaka ktorej sú novopriznané penzie vyššie – aktuálna dôchodková hodnota (ADH). Tá dnes rastie o sto percent priemerného príjmu. Pre udržateľnosť celého systému dôjde k spomaleniu rastu na 95 percent. Dôchodkovú hodnotu určuje každý rok Sociálna poisťovňa. „Úprava výšky ADH výrazne zlepší udržateľnosť dôchodkového systému a zároveň reaguje na požiadavku Európskej únie, ktorá požadovala zlepšenie verejných financií o 1,8 %. Dôchodková reforma ministerstva práce ide nad rámec a navrhuje zlepšenie udržateľnosti verejných financií o 2,4 % HDP v horizonte 50 rokov,“ dodáva tlačový odbor.

© Autorské práva vyhradené

69 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #dôchodková reforma #zmeny v penziách
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy