Na vyplácanie dôchodkov išlo za štyri mesiace z iných fondov Sociálnej poisťovne 775 miliónov eur

Nedostatok financií na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla prebytkami z rezervného fondu solidarity, fondu invalidného poistenia, fondu poistenia v nezamestnanosti, ako aj z fondov garančného a úrazového poistenia.

05.07.2022 11:55
euro, bankovky, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata (15)

Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za štyri mesiace tohto roka o 879,3 milióna eur vyššie ako príjmy tohto fondu. Zostatok vo fonde starobného poistenia tak klesol z 329,4 milióna eur na 225 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až apríl tohto roka.

Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla v prvých štyroch mesiacoch tohto roka sumou 490 miliónov eur z rezervného fondu solidarity a ďalších 225 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia. Fond poistenia v nezamestnanosti na penzie prispel sumou 30 miliónov eur, z fondu úrazového poistenia poisťovňa vzala 20 miliónov eur a z fondu garančného poistenia 10 miliónov eur.

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za štyri mesiace tohto roka predstavovali 2,41 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 1,53 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových a garančných dávok.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #dôchodky #penzie