Dôchodcovia žiadajú okamžitú pomoc. Odmietajú ale tú z 10 bodov pre zachovanie koalície

Ako informoval predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian, návrh je len marketingovým príspevkom na zalepenie očí.

01.09.2022 15:04
dôchodok, dôchodca, penzia, staroba, senior Foto:
Ilustračné foto.
debata (116)

Občianske združenie Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) vyzýva, aby sa okamžite vyriešila situácia pre pomoc seniorom. Združenie však odmieta pomoc, ktorá bola predstavená v desiatich bodoch v návrhu ako podmienka pre zachovanie koalície. Ako vo štvrtok informoval predseda JDS Michal Kotian v tlačovej správe, „návrh je len marketingovým príspevkom na zalepenie očí". Združenie dodalo, že Slovensko potrebuje po viac ako ôsmich mesiacoch prijať pomoc pre seniorov.

seniori, manželia, srdce, bolesť, infarkt, kardiovaskulárne problémy Čítajte aj Prečo (ne)dokážeme zabrániť srdcovému infarktu? Máme šancu srdce chrániť?

„Pomoc v návrhu nemá žiaden racionálny základ a nereflektuje skoro 15 percent dôchodcovskej inflácie a zdražovanie, s ktorou sú konfrontovaní seniori už niekoľko mesiacov," tvrdí Kotian, podľa ktorého je 13. dôchodok nedostatočný. „V súčasnosti je 13. dôchodok iba sociálna dávka, nie skutočný dôchodok. Myslíme si, že takýto vážny záväzok má prichádzať po racionálnom a konštruktívnom dialógu," tvrdia v JDS. Podľa nich v dôsledku zdražovania seniori prispievajú viac ako 400 miliónov eur do štátneho rozpočtu. „Návrhom nám z týchto 400 miliónov chcú vyplatiť naspäť len 150 miliónov eur, ako 13. dôchodok. Prečo si chce týmto návrhom štát nechať 250 miliónov eur?," dožadujú sa odpovede v občianskom združení.

Opatrovateľ, opatrovateľský príspevok Čítajte aj Chcete sa stať opatrovateľom svojho príbuzného? Kedy a koľko vám štát prispeje

Michal Kotian priznal, že už niekoľko mesiacov upozorňujú na neudržateľnú situáciu u seniorov. „Pod petíciu za naše oprávnené požiadavky sa iba za jeden mesiac podpísalo už viac ako 160-tisíc ľudí," dodal predseda JDS. Združenie na základe petície očakávalo aspoň diskusiu. „Dôrazne požadujeme upokojenie a stabilitu. Najmä však konštruktívny dialóg a riešenia adekvátne súčasnej dobe," uzavrel Kotian.

K téme si vypočujte aj podcast denníka Pravda s analytikom Radovanom Ďuranom z INESS:

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
116 debata chyba
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #penzisti #pomoc penzistom
Flowers