Pokračovanie článku: Ako porastú penzie v januári? Kto nedostane nič? + kalkulačka

V hre je aj nová dávka a zmeny v 13. penzii

Dôchodcovia s nízkymi penziami by mohli dostať jednorazovú pomoc aj na jar budúceho roka. „Tak ako na jeseň tohto roka, aj na jar budúceho roka budeme potrebovať najchudobnejším dôchodcom pripraviť jednorazovú pomoc, ktorá im pomôže preklenúť to najhoršie obdobie," povedal minister práce Milan Krajniak. Podľa správy agentúry SITA upozornil na to, že návrh inflačnej pomoci rezort práce na jeseň tohto roka už pripravil.

Trinásty dôchodok by sa mohol podľa neho penzistom aj v budúcom roku vyplatiť predčasne a na konci budúcoročného leta by prišla ďalšia kompenzačná dávka. „O tomto všetkom sa diskutuje a budeme na to prihliadať pri príprave štátneho rozpočtu na budúci rok," dodal.

manželia, seniori, figúrky, mince, euro Čítajte aj Porastú od januára minimálne dôchodky? Tu je odpoveď!

Hnutie Sme rodina minulý týždeň predstavilo návrh inflačnej pomoci na jeseň tohto roka pre dôchodcov v troch alternatívach. Prvá počíta s tým, že by štát vyplatil každému penzistovi jednotnú sumu 150 eur. Vyžiadalo by si to 216 miliónov eur. Podľa druhej možnosti by štát penzistom vyplatil od 50 eur do 200 eur.

Sumu 200 eur by dostali penzisti s dôchodkom do 300 eur, výška jednorazovej pomoci by následne klesala s rastúcou výškou dôchodku až na 50 eur pre penzistov s dôchodkom od 740 eur. Táto alternatíva by štát stála cez 198 miliónov eur. V tretej alternatíve by štát penzistom dal jednorazovo 70 percent ich trinásteho dôchodku, ktorý im vyplatil v júli tohto roka. Išlo by o sumu 210 eur pre penzistov s najnižším dôchodkom až 35 eur pre penzistov s najvyšším dôchodkom. Táto možnosť by si vyžiadala 211 miliónov eur.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #penzia #Dôchodcovia #dôchodky #valorizácia #zvyšovanie dôchodkov #suma penzie
Flowers