Po valorizácii dôchodkov sa od 1. januára 2023 zmenia aj sumy exekučných zrážok z penzií

Sociálna poisťovňa od nového roku prepočíta poberateľom dôchodkov sumu exekučnej zrážky. Dôvodom je valorizácia dôchodkov od 1. januára 2023, ktoré sa budú automaticky zvyšovať o 11,8 %.

29.12.2022 10:05
Senior, penzista, dôchodca, premýšlanie, dôchodok Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Od 1. januára 2023 sa pri exekučných zrážkach suma, ktorú nie je možné zraziť z dôchodku, nemení.

„Dotknutí dôchodcovia dostanú od Sociálnej poisťovne v januári 2023 aj písomnú informáciu o vplyve valorizácie na výkon exekučných zrážok z ich dôchodku. V novembri 2022 evidovala Sociálna poisťovňa viac ako 19 tisíc dôchodcov s exekučnou zrážkou,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

ruky, dávky od štátu, deti, rodina Čítajte aj Veľký prehľad zmien z dielne rezortu práce, ktoré v roku 2023 zlepšia život seniorom, rodinám aj pracujúcim

Koľko musí dôchodcovi aj po exekučnej zrážke zostať

Naďalej platí, že ak ide o neprednostnú pohľadávku, základná suma, ktorá sa povinnému (poberateľovi dôchodku) nesmie zraziť, je 140 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu, teda 328,18 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej poberateľ dôchodku poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % z tejto sumy, čiže 164,09 eura mesačne.

seniori dôchodcovia dôchodca penzista Čítajte aj 2023: Nové penzie budú vyššie. Zverejnili číslo, vďaka ktorému porastú o desiatky eur

„Ak ide o prednostnú pohľadávku (okrem výživného na maloleté dieťa), základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, je 234,42 eura mesačne, čo je 100 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu. Na každú osobu, ktorej poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 50 % z tejto sumy, čiže 117,21 eura mesačne,“ približuje podmienky Kontúr.

Ak sa vykonáva zrážka na úhradu pohľadávky výživného na maloleté dieťa je základná suma, ktorá sa nesmie zraziť poberateľovi dôchodku, 98,45 eura mesačne. Na každú osobu, ktorej poberateľ dôchodku poskytuje výživné, mu musí zostať ďalších 82,04 eura mesačne.

Informácie o zrážkach dostanú dôchodcovia v januári 2023

Sociálna poisťovňa v januári 2023 zašle všetkým dôchodcom, ktorí majú nariadené vykonávanie zrážok z dôchodkov, písomnú informáciu o vplyve valorizácie na sumu ich exekučnej zrážky, resp. oznámenie o začatí vykonávania exekučných zrážok z dôchodku, ak po zvýšení dôchodku od 1. januára 2023 bolo možné začať zrážky z dôchodku vykonávať.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #penzia #exekúcia dôchodkov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy