Kto na rodičovský dôchodok má, respektíve nemá nárok. Prečo ho niektorí nedostanú?

Nárok naň budú mať penzisti ktorých dieťa platí odvody na Slovensku a nevyhlási, že si naň neželá prispievať.

, 02.03.2023 08:00
žena, počítač, laptop, dôchodkyňa Foto:
Ilustračné foto
debata (6)
  • Nárok na rodičovský dôchodok a jeho výplatu má poberateľ starobného, invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a poberateľ výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, ak je rodičom dieťaťa, ktoré platilo odvody v roku, ktorý dva roky predchádza roku, v ktorom sa bude rodičovský bonus vyplácať.
  • Na budúci rok ho dostanú tí penzisti, ktorých deti v roku 2021 platili odvody a do konca augusta kalendárneho roku predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku nevyhlásili, že penzistovi nemá vzniknúť nárok na rodičovský dôchodok.
  • Nárok naň budú mať ale iba penzisti, ktorých dieťa pracuje a platí odvody na Slovensku.
  • Rodič ho dostane len v prípade, ak dieťa nevyhlási, že si neželá prispievať na penziu svojho rodiča.
  • Ak dieťa do konca augusta roku predchádzajúceho sledovanému roku vyhlási, že nárok na rodičovský dôchodok má zaniknúť, nárok na rodičovský dôchodok zanikne od prvého dňa sledovaného roka. Sledovaný kalendárny rok je najskôr piaty rok nasledujúci po roku, v ktorom naposledy vznikol nárok na rodičovský dôchodok.
  • Ak nárok na rodičovský dôchodok nevznikol alebo zanikol a dieťa do konca augusta roku predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku vyhlási, že nárok na rodičovský dôchodok má vzniknúť, nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu poberateľovi dôchodku po dovŕšení penzijného veku vzniká od 1. januára, ak dieťa platilo odvody v roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
  • Ak dieťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, nebolo dôchodkovo poistené v roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému roku, nárok na rodičovský dôchodok nezaniká, zaniká len nárok na výplatu rodičovského dôchodku, a to od 1. januára príslušného kalendárneho roka.
  • Nárok na výplatu rodičovského dôchodku, ktorý zanikol, opätovne vzniká od 1. januára príslušného roka, ak dieťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, bolo dôchodkovo poistené v roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
žena, matka, dôchodkyňa Čítajte viac Rodičovský bonus dostane viac seniorov. Prečo to tak bude?

Koľko peňazí môže rodič dostať?

Suma rodičovského dôchodku sa určí ako 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, za rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému roku, z ktorých bolo zaplatené poistné na starobné poistenie, najviac ako 1,5 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku.

Úhrn súm rodičovských dôchodkov viacerých poberateľov penzie po dovŕšení dôchodkového veku v príslušnom kalendárnom roku určených z úhrnu vymeriavacích základov jedného dieťaťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, je najviac 3 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov tohto dieťaťa za rok, ktorý dva roky predchádza roku, z ktorých bolo zaplatené poistné na starobné poistenie, a najviac 3 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku.

Suma rodičovského dôchodku je tento rok maximálne 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacieho základu dieťaťa spred dvoch rokov – 21,80 eura mesačne pre jedného rodiča. Ak naň vznikne nárok viacerým penzistom, maximálna suma je 3 % z vymeriavacích základov dieťaťa, teda nemôže byť vyššia než 43,60 eura mesačne, čo predstavuje 3 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v roku 2021.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #penzia #rodičovský bonus #rodičovský dôchodok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy