- Základnou podmienkou nároku je, že poistenec bol v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, teda 730 dní. V prípade, že pracoval len dobu určitú, postačí, ak 730 dní poistenia získal za posledné štyri roky.
- Spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na dobu jej poskytovania.
- Od 1. júla 2020 už môžu poistenci požiadať o dávku v nezamestnanosti nielen v Sociálnej poisťovni, ale aj na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny spoločne so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Údaje v žiadosti potom úrad práce bezodkladne po zaradení občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie poskytne Sociálnej poisťovni elektronicky. Čo sa týka dávky, kontakt žiadateľa so Sociálnou poisťovňou tak nie je potrebný.
- Sociálna poisťovňa vypláca dávku v nezamestnanosti za kalendárne dni. Jej výška je 50 percent z denného vymeriavacieho základu.
- Uchádzač o zamestnanie tak za mesiac dostane dávku vypočítanú podľa vzorca:
- 50 % x denný vymeriavací základ x počet dní v mesiaci
- Do konca júna 2023 je maximálna výška dávky v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní – 1 234,30 eura, v mesiaci, ktorý má 30 dní – 1 194,50 eura.
Požiadať môžete aj o jednorazové vyplatenie 50 % dávky v nezamestnanosti
- Ak ste boli počas poberania dávky v nezamestnanosti vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie, môžete požiadať o jednorazové vyplatenie 50 % dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia.
- Môžete tak urobiť v prípade, ak obdobie poberania dávky v nezamestnanosti trvalo najmenej tri mesiace a nemáte priznaný starobný, predčasný alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
- O jednorazové vyplatenie dávky v nezamestnanosti musíte písomne požiadať.