Invalidný dôchodok: Aj keď máte dlhodobo zdravotný problém, nemusíte ho dostať. Pre aký dôvod?

Poistenci sa často pýtajú, či im nárok na invalidný dôchodok vznikne automaticky. Nie je to tak.

, 09.03.2023 08:00
Invalid, invalidný dôchodok, PN, poistenec, Foto:
Ilustračné foto.
debata

Tento druh dôchodku dostane človek, ktorý musí splniť niekoľko podmienok, a to súčasne. Musí byť invalidný (na základe správ z odborných vyšetrení, o invalidite a o percentuálnej miere poklesu schopnosti pracovať rozhoduje posudkový lekár), získať potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia (v závislosti od jeho veku), ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný alebo mu nebol priznaný predčasný dôchodok. Za určitých podmienok môže vzniknúť nárok na tzv. invalidný dôchodok z mladosti aj osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom bola nezaopatreným dieťaťom.

Pri priznávaní invalidného dôchodku sa prihliada aj na počet odpracovaných rokov Počet rokov dôchodkového poistenia závisí od veku, v ktorom bol poistenec uznaný za invalidného. Čím je starší, tým viac rokov musí mať odpracovaných.

Zákon to stanovuje takto: ak má vek do 20 rokov, na priznanie invalidného dôchodku môže mať odpracovaný menej ako jeden rok, nad 20 rokov do 24 rokov – najmenej jeden rok, nad 24 rokov do 28 rokov – najmenej dva roky, nad 28 rokov do 34 rokov – najmenej päť rokov, nad 34 rokov do 40 rokov – najmenej osem rokov, nad 40 rokov do 45 rokov – najmenej desať rokov, nad 45 rokov – najmenej 15 rokov.

Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity bez ohľadu na to, aký vek poistenec ku dňu vzniku invalidity dosiahol.

Príklad č. 1

Posudkový lekár na základe žiadosti o invalidný dôchodok posúdil dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pána Miroslava na účely invalidity. Na základe lekárskych správ a údajov zo zdravotnej dokumentácie bola stanovená miera poklesu schopnosti pracovať na 35 percent. Sociálna poisťovňa jeho žiadosť zamietla s odôvodnením, že nie je invalidný, keďže jeho miera poklesu schopnosti pracovať je 35 percent a teda nie je vyššia ako 40 percent v porovnaní so zdravým človekom.

Príklad č. 2

Žiadosť o invalidný dôchodok si pre dlhodobé zdravotné problémy podal 46-ročný Peter. Posudkový lekár na základe lekárskych správ a údajov zo zdravotnej dokumentácie stanovil jeho mieru poklesu schopnosti pracovať na 75 percent. Má ale odpracovaných len 14 rokov.

Sociálna poisťovňa jeho žiadosť zamietla, pretože nezískal potrebný počet odpracovaných rokov. Aby mu bol invalidný dôchodok priznaný, mal by mať odpracovaných najmenej 15 rokov.

Aká bude jeho suma:

Poistenec bol od 4. januára uznaný za invalidného s poklesom schopnosti pracovať o viac ako 70 %. Ku dňu vzniku invalidity získal 5 643 dní obdobia dôchodkového poistenia. Obdobie od vzniku invalidity do dovŕšenia dôchodkového veku predstavuje 2 060 dní, spolu to je 7 703 dní, to znamená 21,1042 roka obdobia dôchodkového poistenia a pripočítaného obdobia (7 703 : 365 = 21,1042). Hodnota jeho priemerného osobného mzdového bodu po úprave je 0,7874. Aktuálna dôchodková hodnota na rok 2023 je 16,4764 eura.

Suma invalidného dôchodku sa určí takto: 0,7874 × 21,1­042 × 16,4764 = 273,80 eura mesačne. Táto sa následne zvýši o valorizáciu – o 11,8 %, čo je o 32,30 eura na 306,10 eura mesačne.

otáznik, dôchodca Čítajte aj Dostávate invalidný dôchodok a pracujete? Zvyšujete si tým budúcu penziu? Ak áno, ako porastie...
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy