Nárok na tento druh dôchodku má vdova po manželovi alebo vdovec po manželke v prípade, že boli poberateľmi starobného dôchodku. Po splnení podmienok sa vypláca minimálne jeden rok. Nárok naň vzniká dňom smrti manžela/manželky (uvedenom v úmrtnom liste alebo v právoplatnom rozhodnutí súdu o vyhlásení manžela/manželky za mŕtveho/mŕtvu).
Ak sa pozostalý partner opäť zosobáši, na tento druh dôchodku nárok zanikne.
Od januára platí, že vdove alebo vdovcovi, ktorí vychovali jedno dieťa, sa znížila veková hranica opätovného vzniku nároku na výplatu pozostalostnej penzie z doterajšieho dovŕšenia dôchodkového veku na vek 57 rokov. Zároveň poistenci, ktorí splnia podmienky, budú dávku poberať o rok dlhšie ako doteraz – namiesto jedného roka ju budú poberať dva roky.
Čítajte aj Pozostalostná penzia? Pozor! Ak o ňu nepožiadate, nedostanete ju!Príklad
Poistenec, ktorý zomrel, poberal ku dňu smrti starobný dôchodok v sume 500 eur. Manželka zomretého poberá starobný dôchodok v sume 300 eur. Vdovský dôchodok je 60 % starobného dôchodku zomretého.
- 520 × 60 % = 312,00 eura.
- Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného aj vdovského dôchodku vypláca sa vyšší dôchodok v plnej sume a nižší dôchodok v sume jednej polovice.
- Keďže suma 60 % zo starobného dôchodku zomretého je vyššia ako jej penzia, Sociálna poisťovňa bude vdove v plnej sume vyplácať vdovský dôchodok v sume 312 eur a starobný dôchodok (300 eur), v sume jednej polovice – 150,00 eura čiže bude dostávať 312,00 + 150,00 = 462,00 eura.