Tisíckam invalidných dôchodcov v júli prepočítajú penzie. Porastú aj o stovky eur

Nové druhy ochorení, prepočítavanie a zvyšovanie invalidných dôchodkov. Zmeny navrhuje rezort práce v novele zákona o sociálnom poistení. Ak ju schváli parlament, platiť by mala od júla. Návrh novely dnes schválila vláda.

22.02.2023 11:27
peniaze, dôchodok, penzia, starobné úspory, Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Navrhované zmeny budú mať podľa rezortu práce pozitívny vplyv na niektorých poberateľov invalidných dôchodkov a uchádzačov o invalidný dôchodok. „Úprava percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri niektorých ochoreniach umožní zaradiť nové druhy ochorení, čo bude mať pri niektorých ochoreniach vplyv na uznanie invalidity, resp. uznanie invalidity s vyššou percentuálnou mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a tým aj vplyv na nárok na invalidný dôchodok a jeho výšku," objasnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zmeniť by sa mala percentuálna miera poklesu schopnosti pracovať pri niektorých ochoreniach tak, aby zodpovedala závažnosti poškodenia zdravia a umožnila zaradiť nové druhy ochorení, ktoré sú v súlade s aktuálnymi medicínskymi poznatkami.

Bude to mať pozitívny vplyv a priznanie vyššieho percenta invalidity ako doteraz a tým aj vyššieho invalidného dôchodku.

Invalidita by mala byť vyššia pri 24 ochoreniach prílohy č. 4 zákona o sociálnom poistení v rámci invalidity „do 70 %“, vďaka čomu by viac ako 5 300 invalidným dôchodcom mala ich penzia vzrásť približne o 22,60 eura.

„Presun invalidných dôchodcov z invalidity „do 70 %“ do tej „nad 70 %“ percentuálnej miery poklesu schopnosti pracovať sa dotkne 73 ochorení. Z celkového počtu vyplácaných invalidných dôchodkov do 70 % tak Sociálna poisťovňa zrejme zvýši invalidný dôchodok približne 16 100 poistencom, ktorým penzia porastie asi o 182,60 eura,“ píše sa v dôvodovej správe.

Dôchodcovia sediaci v lístí Čítajte viac Prídu ďalšie veľké zmeny v penziách. Ako často porastú dôchodky? Koľko peňazí dostanú ľudia s nízkou penziou? A čo sa ešte zmení?

Prepočítavanie dôchodkov bude trvať približne dva roky. Invaliditu budú posudkoví lekári Sociálnej poisťovne preskúmavať v rámci kontrolných prehliadok. Ak ju však invalidný dôchodca nemá určenú, Sociálna poisťovňa takého penzistu posúdi ex offo, teda termín posúdenia trvania invalidity určí sama.

Zmenou prílohy sa má zvýšiť počet novopriznaných invalidných dôchodkov o 476 invalidných dôchodcov v kategórii „do 70 %“ a o 1 436 invalidných dôchodcov v kategórii „nad 70 %“. Počet vyplácaných invalidných dôchodkov „do 70 %“, ktorí sa preklasifikujú do kategórie „nad 70 %“, má predstavovať 16,1 tisíca.

Zmena si vyžiada navýšenie výdavkov Sociálnej poisťovne v roku 2023 v sume približne 5,4 mil. eur, v roku 2024 cca 47,2 milióna a v roku 2025 asi 70,2 milióna eur.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #invalidné dôchodky