Ktoré roky sa započítavajú do penzie. Prečo sa posledný neráta? Tu je odpoveď

Chystáte sa do penzie? Ktoré roky sa do odpracovaných rokov počítajú a ktoré nie?

10.03.2023 06:00
dôchodca, penzista, senior na notebooku,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (6)

Dôchodkový vek som dovŕšila 21. decembra 2022. Myslela som si, že ak odpracujem celý rok a o dôchodok požiadam až od 1. januára tohto roka, do rozhodujúceho obdobia bude zahrnutý aj rok 2022. V rozhodnutí o priznaní dôchodku je však ako posledný rok rozhodujúceho obdobia uvedený rok 2021. Prečo, keď som rok 2022 odpracovala celý rok?

dôchodca, penzia, senior, Sociálna poisťovnňa Čítajte aj Do penzie po 40 rokoch? Ale pozor, nie všetky roky sa rátajú. Ktoré vám započítajú a ktoré nie?

Rozhodujúcim obdobím na zistenie priemerného osobného mzdového bodu (POMB) sú v zásade kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok s výnimkou rokov pred 1. januárom 1984, ak v tomto období je najmenej 22 rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body. Keďže podmienky nároku na starobný dôchodok ste splnili 21. decembra 2022, rozhodujúcim obdobím na zistenie POMB sú roky 1984 až 2021, a to aj vtedy, ak ste boli zárobkovo činný do konca roku 2022.

dôchodca, penzia, senior, Sociálna poisťovnňa Čítajte aj Do penzie po 40 rokoch? Ale pozor, nie všetky roky sa rátajú. Ktoré vám započítajú a ktoré nie?

Za obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania penzie, teda za obdobie od 21. decembra do 31. decembra 2022, vám bola určená suma penzie z vymeriavacieho základu dosiahnutého v období po vzniku nároku na starobný dôchodok. Vypočítaná suma za uvedené obdobie sa pripočítala k sume starobného dôchodku určenej do vzniku nároku na starobný dôchodok.

Senior dlhý život šťastný Čítajte aj Minimálny dôchodok: Prečo 30 odpracovaných rokov nemusí stačiť? + príklady
6 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #penzia #peniaze #odchod do penzie