Dôchodkový vek dovŕšim 3. augusta tohto roku. Budem však naďalej pracovať do 31. decembra a o starobný dôchodok požiadam od 1. januára 2024. Ktoré roky sa mi započítajú do rozhodujúceho obdobia?
Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu (POMB) sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984. Keďže podmienky nároku na starobný dôchodok splníte 3. augusta 2023, rozhodujúcim obdobím na zistenie POMB sú kalendárne roky 1984 až 2022 aj v prípade, že o dôchodok požiadate až od januára 2024. Obdobie dôchodkového poistenia (zamestnanie a ďalšie započítateľné doby) vám bude zhodnotené od ukončenia povinnej školskej dochádzky do 2. augusta 2023. Obdobie od 3 augusta do 31. decembra 2023 sa bude hodnotiť ako obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku aj s osobným mzdovým bodom za toto obdobie, v ktorom sa zohľadní vymeriavací základ, ktorý ste dosiahli v tomto období.
**Pozrite si viac o inflácii a investovaní dôchodcov v relácii Ide o peniaze **O koľko sa mi zvýši penzia, ak si podám žiadosť o penziu o rok neskôr?
Ak sa rozhodnete pristúpiť k dôchodku pri dosiahnutí dôchodkového veku, výpočet sumy starobného dôchodku bude založený na období dôchodkového poistenia od ukončenia povinnej školskej dochádzky až po posledný deň pred dosiahnutím dôchodkového veku, zárobkoch dosiahnutých počas tohto obdobia a aktuálnej dôchodkovej hodnote. Rozhodujúcim obdobím pre určenie priemernej hodnoty osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky pre nárok na dôchodok, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984. Ak vznikne nárok na dôchodok v roku 2023, posledným rokom rozhodujúceho obdobia je rok 2022.
Ak sa však rozhodnete odkladať požiadavku na starobný dôchodok, bude suma starobného dôchodku vypočítaná ku dňu dosiahnutia dôchodkového veku na základe aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá platí v čase vzniku nároku na výplatu dôchodku. K tejto vypočítanej sume sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných po dosiahnutí dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Následne sa táto suma starobného dôchodku zvýši o 0,5 % za každých 30 dní obdobia dôchodkového poistenia po dosiahnutí dôchodkového veku, pokiaľ dotyčný nečerpá už samotný dôchodok.
Dostávam dôchodok a súčasne pracujem. Ako sa mi zvýši suma starobného dôchodku po ukončení zamestnania?
Ak poistenec po dosiahnutí nároku na starobný dôchodok bol povinne dôchodkovo poistený a súčasne poberal tento dôchodok, suma jeho dôchodku sa od dňa nasledujúceho po zániku povinného dôchodkového poistenia stanoví nasledovne: ku sume, ktorú dostával ako starobný dôchodok, sa priráta suma vypočítaná ako súčin jednej polovice osobných mzdových bodov, ktoré získal počas obdobia dôchodkového poistenia počas pobierania starobného dôchodku, a aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá platí ku dňu nasledujúcemu po ukončení povinného dôchodkového poistenia.
Osobný mzdový bod je definovaný ako podiel osobného vymeriavacieho základu (t.j. zárobku) dosiahnutého počas obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok a všeobecného vymeriavacieho základu. Všeobecný vymeriavací základ predstavuje 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve.
Čítajte viac V akom veku pôjdete do dôchodku? Nájdite si v tabuľke rok narodenia a dozviete sa, kedy presne to vychádza + príkladyDosiahol som dôchodkový vek, požiadal som o priznanie starobnej penzie, ale naďalej pracujem a budem pracovať. Je potrebné o zvýšenie starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia žiadať?
O zvýšenie starobného dôchodku nie je potrebné žiadať. Sociálna poisťovňa zvýšenie vykoná automaticky. Ak však zanikne dôchodkové poistenie počas roka, je možné o zvýšenie penzie požiadať žiadosťou (listom), v ktorom žiadateľ uvedie identifikačné údaje, o čo žiada a odkedy. Žiadosť podpíšete a zašlete Sociálnej poisťovni.