Máte dôchodkový vek a chcete ďalej pracovať? Môžete. Zamestnávateľ vám nemôže dať výpoveď

Dôchodkový vek nemôže byť dôvodom na výpoveď. Ak teda požiadate o penziu a zároveň sa rozhodnete ďalej pracovať, z dôvodu veku vám zamestnávateľ výpoveď dať nemôže.

, 13.05.2023 06:00
seniori, dôchodci, manželia, dôchodok, penzia Foto:
Ilustračné foto.
debata
  • Ak sa však človek, ktorý dosiahne dôchodkový vek, rozhodne zo zamestnania odísť, má nárok na odchodné aj na odstupné.
  • Odchodné patrí zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %. Zamestnancovi patrí odchodné len od jedného zamestnávateľa.
Odkladať 10 eur mesačne a naozaj mať na konci až 78-tisíc? Ako sme dospeli k takejto sume?
Video

Odstupné

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

  1. jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
  2. dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
  3. trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
  4. štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
žena, muž, seniori, penzia Čítajte viac Máte nárok na starobný dôchodok? Komu Sociálna poisťovňa neprizná penziu a prečo?

Odchodné

Poskytuje ho zamestnávateľ pri prvom skončení pracovného pomeru zamestnanca po jeho vzniku nároku na dôchodok. Zákonný nárok na odchodné vzniká podľa Zákonníka práce len zamestnancom pracujúcim na základe pracovnej zmluvy, a nie na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Odchodné patrí zamestnancovi len od jedného zamestnávateľa, aj to len pri prvom skončení pracovného pomeru (nehľadiac na spôsob skončenia pracovného pomeru) po vzniku nároku na starobný alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti pracovať je viac ako 70 %, najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desať pracovných dní po jeho skončení.

Príklad 1: Zamestnanec dosiahol dôchodkový vek a požiadal o priznanie starobného dôchodku. Zostal ale naďalej pracovať a zamestnanie ukončí 31. mája tohto roku. Odchodné mu v tomto prípade nepatrí, požiadať oň môže až po 31. máji, keď ukončí pracovný pomer.

Príklad 2: Zamestnanec dosiahne dôchodkový vek 30. apríla a o penziu aj požiada. Navyše k 30. aprílu ukončí aj pracovný pomer. V tomto prípade má nárok na odchodné, pretože dosiahol dôchodkový vek aj nárok na starobný dôchodok a o odchodné požiadal do desať pracovných dní po skončení pracovného pomeru.

Zákonník práce ustanovuje len minimálnu výšku odchodného. V kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise je možné dohodnúť aj vyššie odchodné.

Zo Zákonníka práce nevyplýva žiadne obmedzenie súbehu odchodného a odstupného, preto zamestnancovi, ak sú splnené podmienky, môže vzniknúť nárok na odchodné aj odstupné zároveň.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #dôchodkový vek #práca popri dôchodku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy