Odborník na dôchodky, bývalý exminister práce Jozef Mihál, odporúča ľuďom, ktorí už dôchodkový vek dosiahli alebo dosiahnu v roku 2023, nečakať a okamžite po dosiahnutí dôchodkového veku požiadať o starobný dôchodok.
Dôvod je jednoduchý, a ním je vysoká tohtoročná valorizácia, ktorá narástla o 11,8 % v januári a o ďalších 10,6 % v júli, ktorú pravdepodobne medziročný nárast takzvanej dôchodkovej hodnoty nedobehne.
„Pripomínam, že obe tohtoročné valorizácie sa týkajú aj dôchodkov, priznaných počas roka 2023. Medziročný nárast dôchodkovej hodnoty bude daný ako 95 % medziročného nárastu priemernej mzdy na Slovensku, zistený Štatistickým úradom SR za 3. štvrťrok 2023,“ vysvetľuje Mihál.

Starobný dôchodok, ktorý bude priznaný až v roku 2024, tak bude vyšší ako starobný dôchodok priznaný ešte v roku 2023 vtedy, ak medziročný rast priemernej mzdy bude o 12,5 % a viac, čo je nereálne.
Preto odporúčam, aby ľudia požiadali o starobný dôchodok ešte v roku 2023, dodal expert na dôchodky.
Ďalej vysvetľuje, že tí, čo dosiahnu dôchodkový vek až v roku 2024, by mali zvážiť, či požiadajú o predčasný starobný dôchodok v decembri 2023.
Presné čísla totiž budeme poznať až začiatkom decembra, keď Štatistický úrad SR zverejní údaj o medziročnom raste priemernej mzdy za 3. štvrťrok 2023.
Kto bude mať nárok na 13. dôchodok?
Netreba zabudnúť ani na to, že kto požiada o dôchodok od novembra 2023, respektíve skôr, bude mať nárok aj na trinásty dôchodok za rok 2023.
Ak niekto požiada o dôchodok až v decembri 2023, na trinásty dôchodok bude mať nárok až v novembri 2024.
Na druhej strane Mihál tvrdí, že si treba uvedomiť, že kto požiada o dôchodok pred 2. januárom 2024, stráca za rok 2024 nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka.
Ak bude v roku 2024 pracovať či podnikať, zaplatí tak za rok 2024 daň z príjmu vyššiu o 1073 eur.
Čo sa z penzie odčíta?
Pri klasickom predčasnom starobnom dôchodku treba počítať so znížením sumy dôchodku o 0,5 % za každých, aj začatých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku.
Napríklad, ak niekto požiada o predčasný starobný dôchodok presne o 180 dní skôr, ako dosiahne dôchodkový vek, suma predčasného starobného dôchodku sa mu kráti o 6 × 0,5 %, teda o 3 %, upozorňuje Mihál.

Pri predčasnom starobnom dôchodku po 40 odpracovaných rokoch sa suma dôchodku kráti výhodnejšie, len o 0,3 % za každých, aj začatých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku.
Ak niekto má 40 odpracovaných rokov a požiada o predčasný starobný dôchodok presne o 180 dní skôr, ako dosiahne dôchodkový vek, suma predčasného starobného dôchodku sa mu kráti o 6 × 0,3 %, teda o 1,8 %, čo je zanedbateľné.
„Dostane však o 6 mesačných dôchodkov viac. Požiadať o predčasný starobný dôchodok sa preto na jeseň 2023 v porovnaní s inými rokmi oplatí viac,“ vysvetľuje dôchodkový expert.
Rozmrazené boli aj minimálne penzie, nebolo by teda v tomto prípade lepšie počkať?
Minimálne dôchodky sa zvyšujú tento rok dvakrát, v júli a v októbri 2023. Ďalej by sa mali zvyšovať až k 1. 1. 2025.
Na zvýšenie dôchodku na sumu minimálneho dôchodku nemajú nárok poberatelia predčasných starobných dôchodkov.
Preto pri zvažovaní, kedy požiadať o dôchodok, by mali prípadné navýšenie sumy dôchodku na minimálny dôchodok brať do úvahy len tí, čo sa chystajú do riadneho starobného dôchodku.