Expert na dôchodky prepočítal, aké budú penzie. Kto dostane budúci rok menej? Prečo treba žiadať o dôchodok už tento rok?

Dôvod skoršieho odchodu do penzie je jednoduchý, a ním je vysoká tohtoročná valorizácia, ktorá narástla o 11,8 % v januári a o ďalších 10,6 % v júli, ktorú pravdepodobne medziročný nárast takzvanej dôchodkovej hodnoty nedobehne.

31.07.2023 06:00
Seniori Foto:
Ilustračná foto.
debata (4)

Odborník na dôchodky, bývalý exminister práce Jozef Mihál, odporúča ľuďom, ktorí už dôchodkový vek dosiahli alebo dosiahnu v roku 2023, nečakať a okamžite po dosiahnutí dôchodkového veku požiadať o starobný dôchodok.

Dôvod je jednoduchý, a ním je vysoká tohtoročná valorizácia, ktorá narástla o 11,8 % v januári a o ďalších 10,6 % v júli, ktorú pravdepodobne medziročný nárast takzvanej dôchodkovej hodnoty nedobehne.

Jozef Mihál v Ide o pravdu vysvetľuje smršť zmien v dôchodkoch
Video
Zdroj: TV Pravda

„Pripomínam, že obe tohtoročné valorizácie sa týkajú aj dôchodkov, priznaných počas roka 2023. Medziročný nárast dôchodkovej hodnoty bude daný ako 95 % medziročného nárastu priemernej mzdy na Slovensku, zistený Štatistickým úradom SR za 3. štvrťrok 2023,“ vysvetľuje Mihál.

dôchodci Čítajte viac Niektorým penzistom štát vráti peniaze, treba o to ale požiadať. Skontrolujte si, či medzi nimi nie ste aj vy a pozrite si návod, ako o ne žiadať

Starobný dôchodok, ktorý bude priznaný až v roku 2024, tak bude vyšší ako starobný dôchodok priznaný ešte v roku 2023 vtedy, ak medziročný rast priemernej mzdy bude o 12,5 % a viac, čo je nereálne.

Preto odporúčam, aby ľudia požiadali o starobný dôchodok ešte v roku 2023, dodal expert na dôchodky.

Ďalej vysvetľuje, že tí, čo dosiahnu dôchodkový vek až v roku 2024, by mali zvážiť, či požiadajú o predčasný starobný dôchodok v decembri 2023.

Presné čísla totiž budeme poznať až začiatkom decembra, keď Štatistický úrad SR zverejní údaj o medziročnom raste priemernej mzdy za 3. štvrťrok 2023.

Kto bude mať nárok na 13. dôchodok?

Netreba zabudnúť ani na to, že kto požiada o dôchodok od novembra 2023, respektíve skôr, bude mať nárok aj na trinásty dôchodok za rok 2023.

Ak niekto požiada o dôchodok až v decembri 2023, na trinásty dôchodok bude mať nárok až v novembri 2024.

Na druhej strane Mihál tvrdí, že si treba uvedomiť, že kto požiada o dôchodok pred 2. januárom 2024, stráca za rok 2024 nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka.

Ak bude v roku 2024 pracovať či podnikať, zaplatí tak za rok 2024 daň z príjmu vyššiu o 1073 eur.

Čo sa z penzie odčíta?

Pri klasickom predčasnom starobnom dôchodku treba počítať so znížením sumy dôchodku o 0,5 % za každých, aj začatých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku.

Napríklad, ak niekto požiada o predčasný starobný dôchodok presne o 180 dní skôr, ako dosiahne dôchodkový vek, suma predčasného starobného dôchodku sa mu kráti o 6 × 0,5 %, teda o 3 %, upozorňuje Mihál.

žena za stolom Čítajte viac Menia sa podmienky pri priznávaní predčasného dôchodku, 375,10 eura už nebude stačiť. Čo treba ešte splniť?

Pri predčasnom starobnom dôchodku po 40 odpracovaných rokoch sa suma dôchodku kráti výhodnejšie, len o 0,3 % za každých, aj začatých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku.

Ak niekto má 40 odpracovaných rokov a požiada o predčasný starobný dôchodok presne o 180 dní skôr, ako dosiahne dôchodkový vek, suma predčasného starobného dôchodku sa mu kráti o 6 × 0,3 %, teda o 1,8 %, čo je zanedbateľné.

„Dostane však o 6 mesačných dôchodkov viac. Požiadať o predčasný starobný dôchodok sa preto na jeseň 2023 v porovnaní s inými rokmi oplatí viac,“ vysvetľuje dôchodkový expert.

Ide o peniaze: Požiadali ste o dôchodok a... Kedy vám na účte pristane ten prvý? A ako sa vypočíta jeho výška?
Video
Odpovedá Michaela Putecová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne. Premiéra 7. 6. 2023. / Zdroj: TV Pravda

Rozmrazené boli aj minimálne penzie, nebolo by teda v tomto prípade lepšie počkať?

Minimálne dôchodky sa zvyšujú tento rok dvakrát, v júli a v októbri 2023. Ďalej by sa mali zvyšovať až k 1. 1. 2025.

Na zvýšenie dôchodku na sumu minimálneho dôchodku nemajú nárok poberatelia predčasných starobných dôchodkov.

Preto pri zvažovaní, kedy požiadať o dôchodok, by mali prípadné navýšenie sumy dôchodku na minimálny dôchodok brať do úvahy len tí, čo sa chystajú do riadneho starobného dôchodku.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #penzia #dôchodky #dôchodkový vek