Štát ide pomáhať, chce zlepšiť finančnú situáciu dôchodcov. Čo pre nich plánuje?

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje pomoc pre dôchodcov. Vláda by mala čoskoro rokovať o legislatívnom návrhu, ktorým rezort reaguje na zvýšenú mieru inflácie a vysoký rast cien energií.

31.08.2023 06:00
dôchodca, penzia, senior, Sociálna poisťovnňa Foto:
Ilustračné foto.
debata (51)

Suma, o ktorú sa v tomto roku zvýšili dôchodky, úrazová renta, pozostalostná úrazová renta a rodičovský príspevok, sa pre osoby v hmotnej núdzi nemá považovať za príjem. Zámerom rezortu práce je, aby sa vzhľadom na zvýšenie dôchodkov neznižovala pomoc v hmotnej núdzi, resp. táto pomoc nezanikla. „Za príjem na účely posúdenia a poskytnutia pomoci v hmotnej núdzi sa bude považovať výška napríklad dôchodkovej dávky platná do 31. decembra 2022, teda bez jej zvýšenia od 1. januára 2023, resp. vo výške, ktorá bola prvýkrát priznaná v roku 2023," uviedlo ministerstvo práce.

Druhým opatrením je, aby vyplatenie jednorazovej inflačnej pomoci nemalo žiaden negatívny vplyv na poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu. Ide o tzv. inflačnú pomoc vyplatenú jednorazovo v niektorých mesiacoch v kalendárnom roku 2022, a to prostredníctvom opakovaného príspevku náhradnému rodičovi, pomoci v hmotnej núdzi, peňažného príspevku na opatrovanie a náhradného výživného. Túto pomoc poskytol osobám štát z dôvodu výraznej inflácie, ktorá vznikla v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie ako aj v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #hmotná núdza #inflačná pomoc