Trináste dôchodky budú. Ako ale zníži alebo zvýši rodičovský dôchodok ich výšku?

Štát aj tento rok opäť vyplatí 13. dôchodok tým, ktorí naň majú nárok. Čo má vplyv na jeho výšku?

05.09.2023 07:35
žena, seniorka, dôchodkyňa Foto:
Ilustračné foto
debata (19)

Rodičovský dôchodok sa začal vyplácať prvýkrát tento rok a penzisti si finančne polepšili, dôchodok im stúpol mesačne o niekoľko eur. Viacerí sa však obávajú, či nebude mať rodičovský dôchodok negatívny vplyv na výšku trinásteho dôchodku. Bude mať rodičovský dôchodok vplyv na výšku 13. dôchodku?

Obavy sú zbytočné. "Rodičovský dôchodok nebude mať vplyv na sumu 13. ani prípadného 14. dôchodku poberateľa tejto dávky. Suma rodičovského dôchodku sa určuje ako 1,5 percenta jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa spred dvoch rokov, z ktorých boli uhradené odvody na dôchodkové poistenie, čiže suma rodičovského dôchodku môže byť každý rok iná a neovplyvňuje výšku trinásteho dôchodku? " uvádza Sociálna poisťovňa.

Čo sa týka výšky trinásteho dôchodku, platí to isté pravidlo ako minulý rok, čím vyšší dôchodok dôchodca má, tým menej dostane. Plná suma 13. dôchodku predstavuje 300 eur. Ale len v tom prípade, ak poberateľ dôchodku nedostáva vyššiu sumu ako 268,88 eura. Čo je suma životného minima. Najnižšia suma 13. dôchodku je 50 eur, tá je určená pre penzistov, ktorí dostávajú penziu v sume 963,40 eura alebo viac.

Chcete mať pri odchode do dôchodku na účte 160-tisíc eur? Koľko si mesačne musíte odkladať?
Video
Zdroj: TV Pravda

Určenie sumy rodičovského dôchodku

Na účely určenia sumy rodičovského dôchodku sa berie do úvahy:

  • vymeriavací základ (VZ) dieťaťa za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku, z ktorých bolo zaplatené poistné na starobné poistenie,
  • všeobecný vymeriavací základ (VVZ) platný v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
  • Príslušným kalendárnym rokom je rok 2023. Na účely určenia sumy rodičovského dôchodku sa berie do úvahy VZ dieťaťa za kalendárny rok 2021 alebo VVZ za rok 2021.
19 debata chyba