Občania s ŤZP majú nárok od štátu na rôzne príspevky. Dostať môžu naraz až 17-tisíc eur. Pozrite si prehľad príspevkov

Ľudia so zdravotným postihnutím (ŤZP) majú nárok na rozličné príspevky od štátu. Okrem príspevku na osobnú asistenciu môžu dostať napríklad príspevky na kompenzačné pomôcky, príspevok na úpravu domu alebo môžu využiť parkovací preukaz.

28.09.2023 06:00
mladá žena, invalidný vozík, úsmev Foto:
Ilustračné foto.
debata (10)

Jedným z najdôležitejších príspevkov, s ktorým ľudia s ŤZP na Slovensku môžu počítať, je peňažný príspevok na osobnú asistenciu. Tento príspevok je určený pre osoby, ktoré sa starajú o osoby s ŤZP, ktoré nie sú schopné vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku svojho zdravotného postihnutia.

Sadzba za 1 hodinu osobnej asistencie je 5,52 eura. Výška sa znižuje o sumu zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť. Iný príjem osoby s postihnutím nemá vplyv na výšku príspevku.

Príspevok dostávajú aj na opatrovanie. Ak opatrovanie vykonáva osoba v produktívnom veku, tak základná výška prípevku pri opatrovaní jednej osoby je 569 eur. Ak je osôb s ŤZP dve a viac, príspevok má výšku 756,80 eura.

seniori, vozíčkar, invalidný vozík, dôchodok, park Čítajte aj Ste v invalidnom dôchodku a blíži sa vám odchod do penzie? Ako sa prepočítava invalidný dôchodok na starobný? Ktorý je vyšší?

Sumy peňažných príspevkov je možné zvýšiť o 100 eur mesačne, ak je opatrovanou osobou s ŤZP jedno alebo viacero nezaopatrených detí a zároveň fyzická osoba vykonávajúca opatrovanie nemá v čase opatrovania príjem zo zamestnania ani nepoberá dávky dôchodkového poistenia, dávky výsluhového zabezpečenia alebo dôchodky starobného dôchodkového sporenia.

Okrem takéhoto príspevku majú zdravotne znevýhodnení ľudia nárok aj na príspevky na kompenzačné pomôcky. Tieto príspevky sú určené na zakúpenie rôznych pomôcok a technických zariadení, ktoré im pomáhajú zvládať ich denné aktivity a zlepšujú ich nezávislosť.

Patria sem napríklad invalidné vozíky, slúchadlá, okuliare alebo iné špeciálne pomôcky, ktoré sú nevyhnutné pre plnohodnotný život ŤZP občanov.

práca, ťzp, hendikep, invalidný vozík, písanie Čítajte aj Aké povinnosti má zamestnávateľ voči invalidným zamestnancom? Kedy platia invalidní penzisti nižšie odvody?

Hendikepovaní ľudia majú nárok využívať bezplatnú prepravu verejnou dopravou. Môžu cestovať bezplatne vlakom, autobusom a inými verejnými dopravnými prostriedkami v rámci krajiny. Týmto spôsobom majú prístup k dôležitým službám, pracovným miestam a kultúrnym podujatiam bez finančných obmedzení. Okrem toho majú vlastníci preukazu ŤZP zdarma aj všetky diaľnice na Slovensku.

Štát poskytuje aj finančný príspevok do výšky viac ako 16-tisíc eur na kúpu auta alebo viac ako 13– tisíc eur na úpravu auta. Upraviť si môžu aj byt či rodinný dom, napríklad ak potrebujú bezbariérový prístup. Príspevok na úpravu je vo výške viac ako 13-tisíc eur. Ďalších takmer 1 700 eur môžu osoby s ŤZP dostať na úpravu garáže.

Okrem finančných príspevkov a kompenzačných pomôcok majú ŤZP občania aj možnosť využívať rôzne sociálne služby a programy, ktoré sú navrhnuté tak, aby zlepšili ich sociálnu integráciu. Tieto služby môžu zahŕňať odbornú ošetrovateľskú starostlivosť, rehabilitácie a psychologickú podporu.

vozíčkar, invalidný vozík, hendikep Čítajte viac Uľahčenie života pri cestovaní, športe, či mnoho zliav. Brusel navrhol jednotnú európsku kartu pre zdravotne postihnutých

V rámci záujmu o inklúziu ŤZP občanov na trhu práce existujú aj rôzne programy podpory zamestnávania. Tieto programy sú navrhnuté tak, aby pomohli ŤZP občanom nájsť si pracovné miesto, ktoré je prispôsobené ich schopnostiam a potrebám.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #príspevky #zdravotné postihnutie #ŤZP #ťažké zdravotné postihnutie