Rodičovský dôchodok v roku 2024 nedostane nikto, penzistom od januára príde menej peňazí

Budúci rok by nemal dostať ani jeden senior vyplatený rodičovský bonus. Prvýkrát ho dostanú vyplatený za rok 2024 až v máji 2025. Po novom však ako 2% z daní z príjmov dieťaťa. Zmeny by mali začať platiť od januára 2024. Avšak sa musia ešte schváliť.

15.11.2023 06:00
dôchodci, seniori, dôchodcovia, manželia Foto:
Ilustračné foto.
debata (16)

„Prvé zmeny vo vyplácaní rodičovského dôchodku vo forme preukázania 2 % daní svojim rodičom budú reálne až v máji 2025 (z daní za rok 2024). V súčasnosti pripravujeme legislatívne úpravy pre zmenu vo vyplácaní rodičovského dôchodku (v porovnaní so súčasným stavom),“ uviedlo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zmena zákona by mala začať platiť od 1. januára 2024. To znamená, že daňové priznanie, ktoré budú deti pracujúcich rodičov podávať v marci v roku 2024 platí ešte na rok 2023. V tomto roku však už seniori rodičovský bonus dostali vyplatený v jednej celej dávke.

Sociálna poisťovňa ešte nevie potvrdiť, či v roku 2024 pošle rodičovský bonus v takej podobne v akej ho zaviedol Milan Krajniak. Všetko záleží od legislatívnych zmien, ktorých potvrdenie alebo vyvrátenie očakávame v najbližšej dobe. Respektíve najneskôr od konca roka, keďže by zmeny mali začať platiť už od januára.

dôchodcovia, manželia, dôchodok Čítajte viac Expert na dôchodky prepočítal penzie, dôchodcovia dostanú budúci rok menej peňazí. Pozrite si porovnanie Krajniakovho a Tomášovho bonusu + príklady

„Prvé zmeny vo vyplácaní rodičovského dôchodku vo forme preukázania 2 % daní svojim rodičom budú reálne až v máji 2025 (z daní za rok 2024). Štát má teda rok a pol na to, aby v prípade potenciálnych výpadkov združeniam a organizáciám, ktoré pomáhajú ľuďom, zabezpečil ich potreby cez dotačný mechanizmus,“ vysvetľuje rezort práce.

Avšak hovorí, že suma určená na rodičovský dôchodok na budúci rok sa tak presúva do celkovej sumy nového 13. dôchodku, ktorý v priemernej sume viac ako 600 eur bude pre väčšinu seniorov výhodnejší ako v súčasnosti nastavený súčet rodičovského a aktuálne vyplácaného 13. dôchodku.

„O seniorov bude postarané, a oni to budú v roku 2025 aj vidieť, že v decembri dostanú 13. dôchodok a toto už bude v zákone zakotvené. To nebude tak, že my budeme každý rok rozhodovať, či 13. dôchodok vo výške priemerného bude, alebo nebude. Mohli sme to urobiť rok pred voľbami, v rámci kampane. No nie, ideme do toho najrýchlejšie, ako sa dá. Čiže nič negatívne som neurobil, a za tým si stojím,“ ubezpečoval minister práce Erik Tomáš (Hlas) v relácii Ide o pravdu.

Erik Tomáš s relácii Ide o pravdu hovorí o zmenách v rodičovskom bonuse
Video
Zdroj: TV Pravda

Zároveň ministerstvo tvrdí, že rodičovský dôchodok je doplnkom k dôchodku, o ktorý si dôchodcovia môžu naďalej prilepšiť, pretože ho nerušia.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Erik Tomáš #rodičovský bonus