Chodí vaša penzia na účet vášho manžela či manželky? Takto o ňu môžete ľahko prísť. Kto vám môže siahnuť na peniaze?

Na poberanie dôchodku nemusí mať dôchodca zriadený samostatný účet, môže si ho nechať posielať na účet manžela či manželky. Pozor však, v prípade, ak zomrie majiteľ účtu, banka účet zablokuje.

27.11.2023 06:00
dôchodci, seniori, Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Využívate spoločne bankový účet patriaci vášmu manželovi/manželke? Ak chcete, aby vám dôchodok chodil na tento účet, požiadajte o to prostredníctvom formulára v banke, v ktorej má účet váš manžel alebo manželka. O poukazovanie dôchodku na tento účet môžete ale žiadať len ak máte v čase poberania dôchodku právo disponovať s finančnými prostriedkami na tomto účte.

Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet manžela (manželky) dôchodcu(je dostupná v každej bank). Dajte ho podpísať manželovi a ten ak vyjadrí súhlas s poukazovaním dávok na daný účet. nechajte si ho potvrdiť bankou. Potom ho doručte príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne alebo ústrediu Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1 aleob prostredníctvom eSchránky, ak ju máte aktivovanú a využívate elektronický občiansky preukaz – eID .

Iný príbuzný

Je možné nechať si posielať dôchodok na bankový účet iného rodinného príslušníka? "Nie, dôchodok nie je možné poukazovať na bankový účet iného rodinného príslušníka ako je manžel/manželka. Rovnako ho nemožno vyplácať ani na účet, ktorého majiteľom je váš osobitný príjemca alebo opatrovník, " uvádza Sociálna poisťovňa.

Ide o peniaze: Čo je nové v elektronickom účte poistenca
Video
Príprava na dôchodok z pohodlia domova. Čo všetko už o vás Sociálna poisťovňa vie a kedy budete online vidieť odhad výšky vášho budúceho dôchodku? Odpovedá generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko. / Zdroj: TV Pravda

A ako dlho trvá, kým Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodok na účet manžela/manželky? Maximálne tri mesiace, tie však treba počítať od dátumu splátky dôchodku nasledujúcej po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť doručená Sociálnej poisťovni. To znamená, že ak bola žiadosť Sociálnej poisťovni doručená napríklad 10. novembra a výplatný termín dôchodku je 20. deň v mesiaci, dôchodok bude vyplatený na účet manžela/manželky najneskôr 20. februára budúceho roku.

Aké sú riziká?

Pri spoločnom účte manželov si okrem výhod treba uvedomiť aj riziká. Pri viacerých exekúciách môže exekútor zablokovať účet a ani jeden z manželov sa k svojím peniazom nedostane.

V prípade, ak k zomrie majiteľ účtu, banka účet zablokuje. Pozostalý manžel/manželka si musí otvoriť svoj vlastný účet a súčasne požiadať Sociálnu poisťovňu o poukazovanie dôchodku na nový účet. Môže tak urobiť na tlačive „Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“. Zmenu v poukazovaní dôchodku nie je možné vykonať ihneď, najneskôr však od tretej splátky dôchodku po doručení žiadosti do Sociálnej poisťovne. Znamená to, že po danú dobu sa k svojim peniazom nedostanete.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #účet #spoločný účet