Je možné vyplatiť dôchodok aj spätne? Koľko rokov poisťovňa započíta? A zaráta sa do penzie aj 300 eurový vianočný bonus?

Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek, nemusí hneď požiadať o dôchodok. Môže naďalej napríklad pracovať bez toho, aby dôchodok poberal. Ak sa po nejakom čase rozhodne požiadať o dôchodok, môže oň požiadať aj spätne.

27.12.2023 06:00
dôchodci, dôchodcovia, manželia, počítač Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Vyplatený mu však môže byť najviac tri roky spätne od uplatnenia nároku na dôchodok, avšak len za obdobie po dovŕšení dôchodkového veku. Napríklad, ak dôchodkový vek dovŕšil v roku 2017 a o dôchodok požiadal v roku 2023 so spätnou platnosťou, bude mu vyplatený iba od roku 2020 (čiže najviac tri roky spätne).

V praxi to znamená, že ak máte nárok na starobný dôchodok už teraz v decembri, tak pokojne môžete počkať a požiadať oň neskôr, radí Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne. Neprídete o nič, na čo by ste mali nárok tento rok. Znamená to, že dostanete aj dvojnásobnú valorizáciu a aj 300-eurový mimoriadny bonus, ktorý vám Sociálna poisťovňa doplatí spolu s dôchodkom za celé obdobie, počas ktorého ste mali na penziu nárok, ale nepoberali ste ju.

Vyplatené môžete mať naraz takto spätne aj tisíce eur. Pozor však, spätne poisťovňa doplatí dôchodok najviac tri roky dozadu.

Všetko o dôchodkovom veku prezradil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr
Video
Zdroj: TV Pravda

Do pobočky Sociálnej poisťovne prísť napríklad v apríli lebo v auguste v roku 2024, ale aj neskôr. A to aj v prípade, ak vám nárok na dôchodok vznikol tento rok.

"V poisťovni poviete: 1. decembra 2023 som dovŕšil dôchodkový vek a chcem požiadať o starobný dôchodok k 1. decembru 2023. Sociálna poisťovňa žiadosť posúdi. Ak nárok vznikne, tak tomuto klientovi Sociálna poisťovňa doplatí dôchodok od 1. decembra 2023 vrátane oboch tohtoročných valorizácií. A keď sa bavíme o dôchodku v roku 2023, tak mu bude patriť aj 300-eurový mimoriadny príspevok, " radí Martin Kontúr zo Sociálnej poisťovne. e.

2 debata chyba