Vek odchodu do dôchodku? Týmto ročníkom sa mení penzijný vek + tabuľka s prehľadom podľa roku narodenia

Prvý dôchodkový pilier prešiel viacerými zmenami, jedna z nich je nový systém výpočtu veku odchodu do dôchodku.

16.02.2024 06:00
uzi Foto:
Ilustračná fotka.
debata (38)

Dôchodkový vek sa v tomto roku nemení, zostáva 64 rokov a až do ročníka narodenia poistenca 1966 sa uplatňuje podľa tabuľky uvedenej na webovej stránke Sociálnej poisťovne. Poistenci narodení do roku 1966 pôjdu do dôchodku ešte podľa starého dôchodkového automatu.

Zároveň platí, že dôchodkový vek sa poistencovi znižuje o 6 mesiacov za každé vychované dieťa (najviac za tri deti, teda najviac o 18 mesiacov).

Zmena ale nastane v roku 2024. Od ročníka narodenia poistenca v r. 1967 sa podľa v súčasnosti platnej legislatívy zvyšovanie dôchodkového veku opätovne naviaže na strednú dĺžku života. Právna úprava týkajúca sa zníženia dôchodkového veku o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však o 18 mesiacov, ostáva zachovaná. Dôchodkový vek ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na päť rokov dopredu. Prvýkrát sa tak stane v roku 2024 a ustanoví sa dôchodkový vek poistencov narodených v roku 1967.

Odborníci z Oranžovej obálky prepočítali odhad veku odchodu do dôchodku na základe ich simulačného modelu a použití dát z Eurostatu „EUROPOP2019“. Pri tomto prepočte sa posúva tento vek o 1,3 mesiaca.

© Autorské práva vyhradené

38 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodkový vek #vek odchodu do dôchodku