Budú naozaj tento rok trináste dôchodky? Rezort práce dostal návrh na ich zrušenie, postaví sa za penzistov?

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zásadne odmieta odporúčania OECD na zrušenie trinásteho dôchodku pre časť penzistov či dokonca zdaňovanie dôchodkov.

19.03.2024 08:53
UP Seniori Foto:
debata (24)

„Považujeme ich za nebezpečné a absolútne neakceptovateľné. Nedovolíme, aby konsolidáciu verejných financií, ktoré pravicové vlády totálne rozvrátili, zaplatili ľudia, ktorých jediným či kľúčovým príjmom je dôchodok, na ktorý celý život pracovali,“ uviedol štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš.

Zmrazenie dôchodkov

Odporúčania OECD, aby vláda zmrazila 13. dôchodky niektorým penzistom považuje za odtrhnuté od reality a ignorujúce životné potreby dôchodcov. „Zdaňovanie dôchodkov predstavuje absurdný návrh, ktorý nikdy nedovolíme zrealizovať a verejne upozorňujem, že týmito návrhmi sa ani len nebudeme zaoberať,“ povedal B. Ondruš. Ubezpečuje poberateľov všetkých dôchodkov, nielen starobných, ale aj invalidných či pozostalostných, že rezort práce nezmení ani čiarku na návrhu na zavedenie riadneho a férového 13. dôchodku a urobí všetko, aby parlament schválil nárok každého penzistu na 13. dôchodok. „Návrh na zdanenie penzií nikdy nepredložíme, v žiadnej podobe ho nebudeme pripravovať a zostane len zbytočným a nezmyselným rétorickým cvičením zahraničných analytikov,“ zdôraznil.

Predčasný dôchodok: Komu sa oplatí okamžite a kedy radšej počkať? Čo je výhodnejšie?
Video
Zdroj: TV Pravda

Materské a rodičovský príspevok

V tejto súvislosti tiež vyzval OECD, aby prestala opakovane vytvárať tlak na skrátenie materskej či rodičovskej dovolenky. „Sme dostatočne odolní a odhodlaní takýmto nezmyselným tlakom odolať. Možnosť mamičiek či oteckov zostať doma a osobne sa starať o svoje malé deti do veku troch rokov je dôležitým sociálnym výdobytkom pre mladé rodiny, ktorý im v žiadnom prípade nevezmeme,“ dodal Branislav Ondruš.

Odmietol tvrdenie, že trojročná rodičovská dovolenka zhoršuje postavenie žien na pracovnom trhu. „Žiadne dôveryhodné dôkazy pre to neexistujú, lebo slovenská rodičovská dovolenka umožňuje obom manželom flexibilne sa deliť o starostlivosť o ich malé deti a navyše si môžu slobodne vybrať, aká forma kombinácie práce a rodinnej starostlivosti o malé deti im vyhovuje,“ uviedol štátny tajomník. Horšie odmeňovanie práce žien je podľa neho výsledkom rôznych iných faktorov a trápi všetky európske štáty bez ohľadu na dĺžku materskej či rodičovskej dovolenky. „V žiadnom prípade nebudeme počúvať hlúpe návrhy, ktoré oslabujú sociálny charakter štátu v Slovenskej republike, či už prichádzajú z Bruselu alebo z Paríža,“uzavrel štátny tajomník rezortu práce.

24 debata chyba