Dôchodkový vek sa ide opäť meniť, avizuje minister práce. Záležať už nebude len na ročníku narodenia. Kedy pôjdete do penzie vy? + tabuľka

Zmenou veku odchodu do penzie pri predčasných penziách a zrovnoprávnením výhodnejšieho predčasného dôchodku s tým klasickým sa vyhovelo zamestnávateľom, ako aj Európskej komisii (EK). Inak by hrozilo nevyplatenie časti peňazí z plánu obnovy. Rezort práce ale plánuje ďalšie zmeny.

21.05.2024 06:00
Dôchodci, manželia Foto:
Ilustračné foto.
debata (56)

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) to uviedol s tým, že v oboch prípadoch bude mesačná penalizácia 0,5 %. „Vyhoveli sme tak dvom veciam. Po prvé to bola veľká požiadavka zamestnávateľov, pretože práve ten druh predčasného dôchodku spôsoboval obrovské masy odchodov zamestnancov. To spôsobovalo zamestnávateľom obrovské problémy, najmä v oblasti dopravy. Vieme dobre, že niektoré linky už boli doslova rušené,“ uviedol Tomáš s tým, že okrem zrovnoprávnenia sa odchod po 40 rokoch naviazal na automat, čo znamená, že sa bude postupne zvyšovať.

Erik Tomáš: Koľko peňazí pôjde na 13. dôchodok
Video
Zdroj: TV Pravda

Podotkol, že nárast predčasných dôchodkov bol oproti roku 2022 o 200 % a takmer 80 % z nich išlo na predčasný dôchodok na základe výhodnejšieho dôchodku. Dodal, že po prvej vlne masívnych odchodov očakáva ešte druhú vlnu koncom tohto roka. „Takže to minimálne obmedzí počet odchádzajúcich zamestnancov, ale s tým, že stále to pre mnohých ešte môže byť výhodné,“ doplnil.

Takisto sa tým podľa Tomáša vyhovelo aj požiadavke EK, keďže vyžadovala prijatie opatrenia, ktoré bude garantovať udržateľnosť dôchodkového systému. V opačnom prípade by hrozilo, že nebude vyplatená časť peňazí z plánu obnovy. „Po našom kroku a po kroku Ministerstva financií SR, ktoré upravilo výdavkové limity, už nič Slovensku nehrozí a v najbližších týždňoch očakávame vyplatenie štvrtej platby z plánu obnovy vo výške 930 miliónov eur,“ objasnil.

Uvažuje sa o takýchto zmenách

Rovnako uviedol, že sa začali diskusie o reálnom dôchodkovom strope, ktorý by mal závisieť od náročnosti povolania. „Pretože je evidentné, že je inak opotrebovaný človek, ktorý pracuje manuálne, než ten, ktorý sedí v kancelárii,“ uzavrel šéf rezortu práce.

Ako je to teraz

Od roku 2021 platil zákon, podľa ktorého mali všetci poistenci stanovený vek odchodu do dôchodku. U mužov zohľadňoval iba dosiahnutý vek, u žien sa bral do úvahy aj počet vychovaných detí. Novela zákona o sociálnom poistení priniesla ale v prvom dôchodkovom pilieri veľké zmeny.

Najväčšou zmenou je koniec zastropovania veku odchodu do penzie. Už ho nebude pevne určovať tabuľka, po novom ho určí takzvaný automat naviazaný na strednú dĺžku dožitia. Dotkne sa to všetkých ľudí narodených od roku 1967.

Dôchodková reforma síce platí, vek odchodu do dôchodku však stále určuje v súčasnosti platná tabuľka. Dôchodkový vek na Slovensku poistenec dovŕši v mesiaci v deň, ktorý sa číslom zhoduje s dňom jeho narodenia.

V súčasnosti je známy dôchodkový vek poistencov, ktorí sa narodili pred rokom 1967 a je uvedený v prehľadnej tabuľke. Dôchodkový vek poistencov narodených do roku 1966 sa počíta podľa starého systému a stanoví sa opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

56 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky #rezort práce #odchod do penzie #predčasné penzie