Vieme, aké budú trináste dôchodky budúci rok. Jedna skupina penzistov dostane približne 770 eur. Ste medzi nimi?

Jozef Mihál, expert na dôchodky odhadol nové sumy trinástych dôchodkov. Tie sú tak isto ako sumy platné na rok 2024 stanovené podľa priemerných mesačných súm jednotlivých druhov dôchodkov vyplatených počas roka 2023.

17.06.2024 06:00
UP Seniori peniaze Foto:
Aké budú sumy 13. dôchodkov v roku 2025?
debata (42)

V tabuľke sú uvedené aj odhadované sumy trinástych dôchodkov, ktoré budú vyplatené v decembri 2025. Tento odhad vychádza z priebežne zverejňovaných údajov Sociálnou poisťovňou o priemerných mesačných sumách jednotlivých druhov dôchodkov, vyplatených počas roka 2024 od januára do apríla 2024. Sociálna poisťovňa tieto údaje zverejňuje priebežne na svojej webovej stránke.

Koľko peňazí pôjde na 13. dôchodok?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Mnohí si sťažujete, prečo poberatelia predčasných starobných dôchodkov dostanú v roku 2024 trinásty dôchodok o 30 € vyšší, ako poberatelia starobných dôchodkov. A to ešte nič nie je – v roku 2025 tento rozdiel bude približne 90 € v prospech predčasných dôchodkov!,“ uviedol Mihál na svojom facebooku.

Ďalej doplnil, že je to preto, lebo takto vládnuca koalícia navrhla zákon a drvivá väčšina poslancov NRSR s tým bez väčších pripomienok súhlasila. Predčasné starobné dôchodky, vyplácané v súčasnosti v Slovenskej republike, sú v priemere o dosť vyššie, ako starobné dôchodky.

Prečo?

Veľkú časť starobných dôchodkov poberajú 70–80–90-nici, kde ich dôchodky, priznané niekedy pred 10–20–30 rokmi, sú po všetkých tých „valorizáciách“ pomerne nízke a tak „kazia priemer“. „Aj tu v praxi vidíte, že v našom dôchodkovom systéme je jednoducho zle nastavená valorizácia a výsledkom sú nízke starobné dôchodky "starodôchodcov“. A keďže na Slovensku je zdravého rozumu málo, odráža sa to potom aj na nelogicky nastavenej výške trinástych dôchodkov," kritizuje systém dôchodkov Mihál.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #penzia #Jozef Mihál