Budúcnosť druhého piliera je otázna. Zruší sa? Čo bude s peniazmi v ňom?

Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislava Ondruša budúcnosť druhého dôchodkového piliera závisí od budúcnosti celého dôchodkového systému.

14.06.2024 06:00
Branislav Ondruš
Branislav Ondruš (Hlas).
debata (144)

Štátny tajomník v súčasnosti nevie, aká je budúcnosť druhého piliera. Podľa jeho slov budúcnosť druhého dôchodkového piliera závisí od budúcnosti celého dôchodkového systému. Koalícia sa podľa neho v programovom vyhlásení vlády zaviazala, že zhodnotí efektivitu a prínos celého dôchodkového systému a jedným z kľúčových kritérií bude schopnosť dôchodkového systému poskytovať udržateľným spôsobom férové dôchodkové zabezpečenie.

„Ústava hovorí, že štát je povinný zabezpečiť primerané hmotné zabezpečenie v starobe, a že súčasťou systému, ktorým toto máme zabezpečovať, je dôchodkový systém povinne založený na dvoch pilieroch. My sa nemôžeme a odmietame sa pozerať na jednotlivé piliere separátne, pretože v skutočnosti my hodnotíme výkonnosť celého dôchodkového systému," uviedol Ondruš. Výkonnosť je alebo má byť podľa jeho názoru meraná práve tým, ako je schopný tento systém poskytovať takzvané primerané hmotné zabezpečenie, aké dôchodky je ten systém schopný prinášať.

Koľko peňazí pôjde na 13. dôchodky?
Video
Zdroj: TV Pravda

„Momentálne sa venujeme interným diskusiám o prvom a druhom pilieri. Samozrejme, bavíme sa aj o tom treťom, pretože ten takisto ústava spomína, a je súčasťou dôchodkového systému, aj keď teda dobrovoľnou súčasťou dôchodkového systému. Až keď nám analýzy ukážu, ako inak nastaviť celý dôchodkový systém, tak až potom navrhneme nejaké riešenia," priznal štátny tajomník. Zdôraznil, že vláda nie je pod nejakým časovým tlakom a má na to celé volebné obdobie. V súčasnosti podľa Ondruša neprebiehajú žiadne medzirezortné diskusie alebo konzultácie.

144 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky #dôchodkový systém