Dôchodcovia už máte len pár dní na zaslanie potvrdenia. Inak môžete prísť o penziu

Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne s bydliskom mimo Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska by nemali v júli zabudnúť na povinnosť zaslať tzv. Potvrdenie o žití. Toto tlačivo je potrebné zaslať do 15. júla.

03.07.2024 13:02
Dôchodca, starý muž, papiere Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Už len necelé dva týždne

Sociálna poisťovňa pripomína poberateľom dôchodkov povinnosť doručiť potvrdenie o žití v pravidelných intervaloch. Najbližší termín doručenia je 15. júl 2024 – v prípade, že poberateľ dôchodku zo Sociálnej poisťovne má bydlisko v krajine mimo Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarska. Sociálna poisťovňa na základe tohto potvrdenia môže naďalej bez prerušenia vyplácať poberateľovi dôchodok a predíde sa tak prípadným komplikáciám pri oneskorenom dokladovaní žitia.

Ide o peniaze: Požiadali ste o dôchodok a... Kedy vám na účte pristane ten prvý? A ako sa vypočíta jeho výška?
Video
Odpovedá Michaela Putecová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne. Premiéra 7. 6. 2023. / Zdroj: TV Pravda

Sociálna poisťovňa vyplácala v 1. štvrťroku 2024 do cudziny viac ako 36,5 tisíc dôchodkov, z toho do mimo EÚ/EHP 3 840 dôchodkov pre 3 622 poberateľov. Najviac z nich doručila do Kanady (1 491 dôchodkov), nasledujú USA (1 091 dôchodkov) a Austrália (850 dôchodkov).

V prípade, že dôchodcovia nemajú k dispozícii formulár s čiarovým kódom, môžu si ho stiahnuť a doručiť nasledovným spôsobom:

  • klient si stiahne formulár podľa krajiny, v ktorej žije (osoby žijúce v štátoch mimo EÚ/EHP a vo Švajčiarsku – ""na stiahnutie TU:)
  • vyplnené, podpísané a úradne overené potvrdenie zašle poštou (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29.augusta č.8, 813 63 Bratislava 1) alebo elektronicky: lifecertification@socpoist.sk

Potvrdenia v inom ako anglickom jazyku sú dostupné na webstránke ""Sociálnej poisťovne:

Viac podrobností nájdu dôchodcovia na stránkach sociálnej poisťovne: ""Preukázať žitie dôchodcu žijúceho mimo SR:

dôchodcovia, penzisti, manželia, chudoba, peňaženka Čítajte viac Prepočítali sme, o koľko sa vám zvýši prácou dôchodok. Komu sa popri penzi oplatí pracovať a komu nie?
1 debata chyba
Viac na túto tému: #zahraničie #Európska únia #Dôchodcovia #Potvrdenie o žití