Bez niektorých dokladov a informácií vám Sociálna poisťovňa penziu nedá. Tieto veci od vás môže žiadať

Sociálna poisťovňa odporúča overiť si v dostatočnom časovom predstihu, či poisťovňa eviduje všetky vaše obdobia zamestnania a hrubé zárobky (pretože od nich závisí suma vašej dôchodkovej dávky).

03.08.2024 07:00
seniorka, dôchockyňa Foto:
Ilustračné foto.
debata

Aby ste si overili, ktoré obdobia dôchodkového poistenia máte v evidencii, navštívte svoj Elektronický účet poistenca (EUP). V časti Dôchodkové poistenie si skontrolujete jednotlivé obdobia vášho dôchodkového poistenia a takto si overíte, či všetky obdobia sú tu pre váš dôchodok evidované.

Predčasný dôchodok
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Overiť si evidenciu období dôchodkového poistenia môžete aj tak, že požiadate o Výpis z EUP prostredníctvom:

  • formulára pre otázky,
  • telefonicky na bezplatnom tel. č. 0800 123 123,
  • e-mailom na adrese podatelna@socpoist.sk,
  • osobne v pobočke Sociálnej poisťovne.
muž, žena, manželia, seniori, dôchodcovia Čítajte viac Ako ovplyvňuje dôchodok PN? Započítava sa dlhodobá práceneschopnosť do penzie?

Aké doklady potrebujete

Vopred pripravené doklady o chýbajúcich obdobiach zamestnania.

Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Doklady o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy štúdium trvalo).

Ak ste sa narodili po roku 1963, potrebujete aj potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky.

Ak ste muž, potrebujete vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby.

Rodné listy detí, ale len:

  • ak ste cudzinec alebo ak sa vaše deti narodili v cudzine a neboli zapísané do osobitnej matriky, keďže údaje, ktoré sú uvedené v rodnom liste, sa v takom prípade nemusia nachádzať v registri fyzických osôb, a preto je potrebné rodné listy detí predložiť dodatočne,
  • ak ste dieťa prevzali do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, musíte doplniť rozhodnutie príslušného orgánu o jeho prevzatí,
  • v prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku potrebujete úmrtný list alebo výpis z matriky, a to len ak ste cudzinec alebo dieťa zomrelo v cudzine a dieťa nebolo zapísané do osobitnej matriky, keďže údaje o jeho úmrtí sa v takom prípade nemusia nachádzať v registri fyzických osôb,
  • ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, je potrebné predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len vtedy, ak žiadate o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa – platí pre ženy a pre tých mužov/iných poistencov, ktorí chcú zohľadniť starostlivosť o dieťa).

Doklady preukazujúce obdobie zamestnania a výšku hrubých zárobkov, ktoré nie sú uvedené v Elektronickom účte poistenca (alebo vo Výpise z EUP).

Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia získaných v cudzine, ak ste tieto obdobia poistenia získali. Ak sa vám vypláca dôchodok z cudziny, na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť aj potvrdenie príslušnej inštitúcie o sume dôchodku vyplácaného z cudziny k dátumu, od ktorého žiadate priznať starobný dôchodok.

Ak si želáte zasielať dôchodok na účet v banke, prineste si vyplnený a bankou potvrdený formulár zverejnený na webe Sociálnej poisťovne: Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke. Môžu byť potrebné aj ďalšie doklady podľa toho, čo ešte vo vašom prípade treba preukázať (v tomto ohľade vám poradí zamestnanec pobočky Sociálnej poisťovne).

Ako prebehne vybavenie žiadosti

Dostavíte sa na konkrétny termín a čas, ktorý ste si vopred dohodli v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste vášho trvalého bydliska.

Predložíte všetky doklady, ktoré ste si vopred pripravili, a ktoré sú potrebné pre spísanie vašej žiadosti.

Zamestnanec pobočky Sociálnej poisťovne (ktorý vám bol pridelený rezervačným systémom), spíše s vami cez elektronický formulár Žiadosť o dôchodok, na základe hodnoverných dokladov a vyhlásení, ktoré ste predložili.

Podpisom potvrdíte správnosť všetkých údajov v žiadosti. Môžete požiadať aj o vyhotovenie potvrdenia o spísaní žiadosti o dôchodok (pre svojho zamestnávateľa na účely vyplatenia odchodného a ďalšie účely).

uzi Čítajte viac Čo všetko môže znížiť váš dôchodok? O tomto ste možno netušili a práve preto máte menej peňazí ako sused dôchodca

Ako sa dozviem, či mi bol dôchodok priznaný?

Lehota na rozhodnutie o dôchodku je 60 dní.

Táto lehota plynie odo dňa spísania žiadosti o dôchodok (konanie o dôchodku).

Rozhodnutie o dôchodku vám bude doručené poštou alebo do e-schránky, ak ju máte aktivovanú.

V zložitých prípadoch sa môže lehota predĺžiť o najviac 60 dní, o čom vás však Sociálna poisťovňa písomne informuje.

Dôchodok vám môže byť vyplácaný aj preddavkovo, ale len za splnenia podmienok nároku na starobný dôchodok, pred vydaním rozhodnutia o priznaní dôchodku je však potrebné ešte zistiť niektoré skutočnosti, ktoré sú potrebné na jeho určenie.

Suma dôchodku závisí:

Od dĺžky získaného obdobia dôchodkového poistenia.

Od výšky vašich hrubých zárobkov, ktoré ste za svoj pracovný život získali (do hrubej mzdy sú zahrnuté aj odvody do Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie).

Tiež od toho, či ste boli sporiteľom v 2. dôchodkovom pilieri a získali ste obdobie účasti na starobnom dôchodkovom poistení.

Či ste získali aj obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok.

Všetky potrebné údaje sa zisťujú vždy v konkrétnom konaní o nároku konkrétneho poistenca na dôchodok.

Ako sa vypláca dôchodok

  • Starobný dôchodok sa vypláca vopred v pravidelných mesačných lehotách, vždy v pravidelne sa opakujúcich výplatných termínoch.
  • Výplatný termín určí každej osobe, ktorej je priznaný dôchodok, Sociálna poisťovňa.
  • Do cudziny, ktorá nie je štátom, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie, sa starobný dôchodok vypláca pozadu v trojmesačných lehotách vždy až po predložení potvrdenia o žití poberateľa dôchodku.
  • Za istých podmienok možno starobný dôchodok priznať preddavkovo, a to vtedy, ak poistenec splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, ale ešte pred vydaním rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku je potrebné zistiť niektoré skutočnosti, ktoré sú potrebné na určenie jeho sumy.
demencia, zabúdanie, Alzheimerova choroba, depresia, psychiater, senior Čítajte viac Jedna vec zásadne ovplyvňuje výšku penzie, každému sa počíta inak a robí v dôchodkoch rozdiely stovky eur + príklady

Starobný dôchodok sa môže poukazovať

na účet príjemcu dôchodku (pozri príjemca dôchodkovej dávky) v banke alebo v pobočke zahraničnej banky,

v hotovosti, ak si takýto spôsob poukazovania dôchodku príjemca dôchodku zvolí,

na účet manžela (manželky) poberateľa dôchodku v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ale len za predpokladu, že o to poberateľ dôchodku písomne požiada, manžel (manželka) ako majiteľ účtu s tým súhlasí a poberateľ dôchodku má v čase poberania dôchodku dispozičné právo k uvedenému účtu,

na účet osobitného príjemcu alebo zákonného zástupcu (môžu dôchodok poberať aj v hotovosti),

prostredníctvom hromadného poukazu do zariadenia sociálnych služieb, ak je poberateľ dôchodku umiestnený v tomto zariadení a nepožiada o iný spôsob poukazovania dôchodku,

prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody, ak je osoba umiestnená v tomto zariadení,

na účet rehole v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ak príjemca dôchodku je členom rehole a nepožiada o iný spôsob poukazovania dôchodku.

Dôchodok sa na účet rehole poukazuje na základe vyplneného tlačiva Žiadosť o poukazovanie dôchodku/dôchodkov na účet rehole v banke alebo v pobočke zahraničnej banky alebo na základe neformálnej žiadosti.

K žiadosti o poukazovanie dôchodku na účet rehole v banke musí byť priložený doklad (listinný dôkaz) preukazujúci, že účet patrí reholi. Takýmto dokladom môže byť potvrdenie banky alebo výňatok z výpisu účtu.

Žiadosť o poukazovanie dôchodku na účet rehole musí obsahovať

základné identifikačné údaje príjemcu dôchodku (rodné číslo, dátum narodenia, priezvisko, meno, titul, adresu bydliska, telefónne číslo a podpis),

základné identifikačné údaje rehole (názov a adresa rehole) a

číslo účtu rehole v tvare IBAN a názov banky.

Zmena výplaty

Poberateľ dôchodku môže Sociálnu poisťovňu požiadať o zmenu spôsobu výplaty dôchodku, pričom výplatu žiadaným spôsobom je Sociálna poisťovňa povinná zabezpečiť najneskôr od výplatného termínu dôchodku splatného v treťom kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť o zmenu spôsobu výplaty dôchodku Sociálnej poisťovni doručená. To znamená, že ak bola vaša žiadosť Sociálnej poisťovni doručená napríklad 2. augusta a výplatný termín vášho dôchodku je 20. deň v mesiaci, dôchodok budete mať vyplatený na nový účet najneskôr 20. novembra daného roku.

Chcete si zmeniť bankový účet, na ktorý vám chodí dôchodok? Takúto zmenu môžete vykonať z akýchkoľvek dôvodov. Nezáleží na tom, či si zakladáte nový účet alebo meníte banku, zmenu účtu vykonáte vždy prostredníctvom rovnakého formulára, ktorý vám dá aj banka. Navštívte banku, v ktorej máte účet, na ktorý chcete mať poukazovaný svoj dôchodok. O poukazovanie dôchodku na účet v banke môžete požiadať aj neformálnou písomnou žiadosťou.

Žiadosť musí obsahovať: vaše identifikačné údaje (rodné číslo, meno, priezvisko, adresu bydliska vrátane PSČ), číslo účtu v tvare IBAN, dátum, váš úradne osvedčený podpis a hodnoverný doklad o tom, že ste majiteľom účtu, na ktorý žiadate dôchodok poukazovať. Takýmto dokladom môže byť napríklad zmluva o zriadení bankového účtu alebo potvrdenie banky o tom, že ste majiteľom účtu. Fomulár alebo žiadosť si dajte potvrdiť a doručte doklady Sociálnej poisťovni.

Nikdy ale nerušte váš pôvodný bankový účet skôr, ako vám Sociálna poisťovňa oznámi, že váš dôchodok bude poukazovaný na nový účet. V opačnom prípade môže dôjsť k prerušeniu výplaty dôchodku. Uvedené sa nevzťahuje na osobu umiestnenú v ústave na výkon väzby alebo ústave na výkon trestu odňatia slobody.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #odchod do dôchodku #vyplácanie penzie #dôchodcovská dávka