V súčasnosti sa dôchodky valorizujú o 14, 5 %. Sociálna poisťovňa predpokladá, že valorizácia od 1. januára 2025 nepresiahne 2 %. Valorizácia dôchodkov zabezpečuje, že penzie udržujú krok s infláciou a zvyšujúcimi sa životnými nákladmi. Odborník na dôchodky Igor Horváth vysvetlil, že dôchodkové dávky sa zvyšujú na základe medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného Štatistickým úradom SR. Tento mechanizmus podľa jeho slov zabezpečuje, že dávky flexibilne reagujú na infláciu.
„V roku 2024 sa dôchodky valorizujú o 3,6 % mesačnej sumy dôchodku, ak sú priznané pred 1. januárom 2024. Percento zvýšenia je určené podľa zákona o sociálnom poistení. Vzorec zohľadňuje mimoriadne zvýšenie dôchodku v roku 2023 (od 1. júla) o 10,6 % mesačnej sumy dôchodku," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.Pri výpočte percenta zvýšenia sa vychádza z percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného Štatistickým úradom SR za prvý polrok rok 2023, ktoré je 14,5 %. V prípade, že máte dôchodok priznaný od 1. januára 2024 do 31. decembra 2024, valorizuje sa o 14,5 % mesačnej sumy dôchodku.
Dôchodcovská inflácia
„V roku 2025 sa dôchodkové dávky budú valorizovať na základe tzv. dôchodcovskej inflácie, to znamená na základe medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného Štatistickým úradom SR za prvých deväť mesiacov roka 2024," pokračuje Kontúr. Tento rok podľa jeho slov nebola mimoriadna valorizácia dôchodkových dávok (dôchodcovská inflácia od posledného zvyšovania nepresiahla 5 %), takže percento zvýšenia v roku 2025 bude rovnaké aj pre dôchodky priznané pred 1. januárom 2005 aj po 31. decembri 2004. Presné percento zvýšenia bude známe až koncom roka 2024 na základe oznámenia Štatistického úradu SR, ale keďže podľa doterajších údajov je dôchodcovská inflácia menej ako 2 %, je predpoklad, že toto percento nepresiahne.
Kto a ako rozhoduje
Sociálna poisťovňa zdôrazňuje, že čas, kedy poistenec odíde do dôchodku si rozhodne on sám na základe svojej konkrétnej životnej situácie. Poisťovňa opakovane upozorňuje, že každý dôchodok je individuálna záležitosť a určuje sa na základe individuálnych nárokov získaných za celý profesionálny život poistenca. „Pri rozhodovaní treba okrem valorizácie brať do úvahy aj iné faktory, ako napríklad aktuálnu dôchodkovú hodnotu, ktorá je na každý kalendárny rok iná a odvíja sa od priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky. Na rok 2025 bude známa až koncom roka 2024. Žiadateľ o dôchodok môže tiež zvážiť aj možnosť nároku na 13. dôchodok alebo zvýšenia dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku na dôchodok bez poberania tohto dôchodku," uzatvoril hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr s tým, že nevie jednoznačne povedať, kedy je pre poistenca výhodnejšie odísť na dôchodok.