Takmer 90 eur môžu dostať seniori k dôchodku. O dávku je nutné požiadať, ako na to?

Od januára 2025 sa budú zvyšovať rôzne dávky. Jednou z nich je ochranný príspevok, ktorý zabezpečuje výdavky pre seniorov, invalidov aj tehotné ženy. Je určený na zabezpečenie osobných výdavkov osoby, ktorá nemá možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou. Zvýši sa z 86,80 eura na 88,40 eura.

10.08.2024 06:00
dôchodky penzia seniori Foto:
Ilustračná fotka.
debata (2)

Podľa návrhu opatrenia z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa navyšovanie bude týkať dávky v hmotnej núdzi, ochranného príspevku, aktivačného príspevku, príspevku na nezaopatrené dieťa a príspevku na bývanie. Sumy dávky v hmotnej núdzi a príspevkov sa vynásobia koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima k 1. júlu 2024, teda koeficientom 1,019.

Od nového roka by sa tak dávky v hmotnej núdzi, ak ide o jednotlivca, navýšia na sumu 86,50 eur, pri jednotlivcovi s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi na 164,50 eur. Dvojica bez detí bude po novom poberať hmotnú pomoc v sume 150,30 eur, dvojica s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi 224,90 eur. Jednotlivec s viac ako štyrmi deťmi bude mať nárok na 240,20 eur a dvojica s viac ako štyrmi deťmi 303,20 eur.

Môže byť naraz vyplácané materské aj rodičovský príspevok?
Video
Zdroj: TV Pravda

Opatrenie navrhuje upraviť sumu ochranného príspevku na 88,40 eur, aktivačný príspevok na 88,40 eur a príspevok na nezaopatrené dieťa na 24,20 eur. Príspevok na bývanie sa podľa nového koeficientu navýši na sumu 97 eur v prípade, že ide o domácnosť s jedným členom. Pri domácnosti s dvoma členmi to bude 164,70 eur, s troma členmi na 209 eur, so štyrmi členmi 253,30 eur a pri domácnosti s piatimi a viac členmi na sumu 297,40 eur.

Kto má nárok?

Zákon hovorí, že hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou, výkonom vlastníckych práv alebo uplatnením nárokov.

Ak je domácnosť v hmotnej núdzi, neznamená to ešte, že má automaticky nárok na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi. Pomoc v hmotnej núdzi sa poskytuje iba do sumy nárokov stanovenej v zákone o pomoci v hmotnej núdzi, nie do sumy životného minima.

Tento nárok si občan uplatňuje podaním písomnej žiadosti. Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi a osobitný príspevok sa podáva na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu občana.

Nárok na osobitný príspevok sa uplatňuje na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny doručením žiadosti, ktorej obsahom je vznik právneho vzťahu – pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu dohodnutého najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času a dohodnutom príjme najmenej vo výške minimálnej mzdy zodpovedajúcej dohodnutému rozsahu týždenného pracovného času, najviac vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy. V prípade, že z predmetnej zmluvy nebudú zrejmé všetky uvedené skutočnosti, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nárok na osobitný príspevok nebude posudzovať.

Ochranný príspevok za každého člena domácnosti je dnes 86,80 eura mesačne od januára 2025 bude 88,40 eura, ak ide o člena domácnosti, ktorý:

  • dosiahol vek potrebný na nárok na starobný dôchodok,
  • je poberateľom predčasného starobného dôchodku,
  • je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
  • je tehotná žena od začiatku ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom,
  • je osamelý rodič, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do jedného roka veku dieťaťa,

sa osobne, každodenne a riadne stará o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie; to platí aj na čas, v ktorom sa fyzickej osobe poskytuje odľahčovacia služba podľa zákona o sociálnych službách,

  • sa zúčastňuje na resocializačných programoch v resocializačnom stredisku pobytovou formou, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou.
  • má nepriaznivý zdravotný stav, za ktorý sa na účely tohto zákona považuje choroba, úraz alebo karanténne opatrenie, pre ktoré je fyzická osoba uznaná ošetrujúcim lekárom za dočasne práceneschopnú na viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní,
  • je opatrovanie alebo sociálnu službu v zariadení pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby alebo domácu opatrovateľskú službu.
  • Na výzvu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny občan doplní ďalšie údaje o svojej osobe alebo o členoch domácnosti.

Žiadosť musí obsahovať

  • meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, rodinný stav, adresu pobytu členov domácnosti,
  • adresu na doručovanie písomností a adresu alebo číslo účtu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky na území Slovenskej republiky na poukazovanie pomoci v hmotnej núdzi,
  • údaje o príjme, bytových pomeroch, nárokoch a údaje o majetku členov domácnosti.
2 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #hmotná núdza #príspevok