Väčšina Slovákov súhlasí s navrhovaným znížením či dočasným odobratím dávky v hmotnej núdzi tým poberateľom, ktorí odmietnu relevantnú prácu ponúknutú úradom práce. Súhlas s návrhom z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyjadrilo 68,5 % ľudí. Najväčšiu podporu má u ľudí v dôchodkovom veku. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj.
S návrhom, aby nezamestnaným, ktorí odmietnu pracovnú ponuku z úradu práce, siahli na dávku v hmotnej núdzi, úplne súhlasí 39,4 % respondentov. Ďalších 29,1 % skôr súhlasí. Najčastejšie išlo mužov, najmä o ľudí nad 66 rokov a so stredoškolským vzdelaním. Návrh ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) sa stretol s pochopením prevažne u ľudí z Košického, Prešovského a Žilinského kraja. Nesúhlas, naopak, vyjadrilo spolu 27,6 % opýtaných. Prevažne išlo o ženy, respondenti mali najčastejšie do 49 rokov a pochádzali z Bratislavského a Trnavského kraja.
Agentúra AKO robila telefonický prieskum na vzorke 1000 ľudí starších ako 18 rokov. Prieskum sa vykonával od 9. do 15. júla 2024. Respondenti neboli oboznámení o zadávateľovi prieskumu.
Kto príde o peniaze
Ľuďom, ktorí odmietnu ponuku práce, môže byť krátená alebo úplne odobraná dávka v hmotnej núdzi na obdobie 12 mesiacov. Cieľom legislatívneho návrhu je zamestnať čo najviac obyvateľov Slovenska, keďže je na trhu práce aktuálne voľných viac ako 80.000 pracovných miest.
Opatrenia sa majú týkať aj kategorizácie aktivačného príspevku a zmeny režimu prác vo verejnom záujme. „Ak nezamestnaný človek odmietne pracovnú ponuku, bude mu odobratá alebo krátená dávka v hmotnej núdzi. Samozrejme, musí ísť o pracovnú ponuku vhodnú a primeranú schopnostiam konkrétneho človeka,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Tomáš podčiarkol, že nezamestnanému, ktorý odmietne relevantnú pracovnú ponuku, bude dávka v hmotnej núdzi odobraná. V prípade, že tento človek má rodinu a ďalšie príspevky, bude mu dávka krátená o konkrétnu sumu, ktorá sa vzťahuje na jednotlivca.