Vážna medzera v zdravotníctve, na ktorú dopláca jedna skupina ľudí v dôchodkovom veku. Koho môže lekár odmietnuť vyšetriť a žiadať peniaze?

Chcete požiadať o predčasný dôchodok? Pozor! Môže sa stať, že vás lekár odmietne vyšetriť.

05.09.2024 06:30
doktor, lekár, vyšetrenie, seniorka, dôchodky Foto:
Ilustračné foto.
debata

Lehota na rozhodnutie o priznaní dôchodku je 60 dní. V zložitých prípadoch sa môže lehota predĺžiť o najviac 60 dní, o čom vás však Sociálna poisťovňa písomne informuje.

Problém teda nastáva v situácii, v ktorej sa ocitajú práve tí, ktorí čakajú na vybavenie žiadosti. Podmienkou totiž je, že žiadateľ o predčasný dôchodok nesmie pracovať. V tomto momente nemá kto za neho platiť odvody, a teda sa môže stať aj situácia, že ho jednoducho nevyšetria u lekára.

Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr hovorí o predčasných dôchodkoch
Video
Zdroj: TV Pravda

„Sociálna poisťovňa rozhodovala v zákonom stanovených lehotách – a to napriek nadmernej záťaži,“ hovorí Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne. Poisťovňa len informuje zdravotnú poisťovňu o priznaní predčasného starobného dôchodku po jeho priznaní. Tak nám to prikazuje zákon.

Vie však občanom pre potreby zdravotnej poisťovne vystaviť potvrdenie o podaní žiadosti o dôchodok. „V každom prípade chceme proaktívne posilniť informovanosť žiadateľov o dôchodok tak, aby sme spoločne dokázali takýmto nepríjemným situáciám predchádzať,“ doplnil Kontúr.

„Situácia žiadateľov o dôchodok je nám známa. Prišlo k nej pri väčšom množstve žiadostí o predčasný dôchodok. Hoci rozumieme, že nejde o neplatičov zdravotných odvodov, musíme povedať, postup zdravotných poisťovní je úplne legitímny a správny v zmysle zákona o zdravotnom poistení,“ hovorí Matej Štepiansky, PR špecialista Dôvera.

seniorka, dôchockyňa Čítajte viac Bez niektorých dokladov a informácií vám Sociálna poisťovňa penziu nedá. Tieto veci od vás môže žiadať

Pre lepšie pochopenie Štepiansky uviedol pár bodov:

  • žiadatelia o dôchodok nie sú poistencami štátu (t. j. ešte nie sú dôchodcami);
  • žiadateľov o dôchodok zdravotným poisťovniam Sociálna poisťovňa ani neoznamuje (na rozdiel od poberateľov starobných dôchodkov), čiže nevedia o tom, že požiadali o predčasný dôchodok;
  • žiadatelia o dôchodok ani nemajú povinnosť oznamovať zdravotnej poisťovni, že sú žiadateľmi o dôchodok (a ani nie je pre nich osobitný kód kategórie);
  • podstatné je tiež to, že žiadateľ o dôchodok nie je oslobodený od platenia poistného;
  • podľa zákona za každého jedného poistenca a za každý jeden deň musí byť známy platiteľ poistného;

Vyššie uvedené znamená, že ak za žiadateľa o dôchodok nik neplatí poistné (napr. zamestnávateľ), spadá do množiny poistencov, ktorí si musia platiť preddavky na poistné sami. Ak si ich neplatia, stávajú sa z nich dlžníci s obmedzeným nárokom na úhradu zdravotnej starostlivosti.

„Dôležité však je, že po priznaní starobného dôchodku nám Sociálna poisťovňa oznámi dátum odkedy sa poistenec stal dôchodcom. Zaplatené preddavky potom poistencovi vrátime, takže o žiadne peniaze nepríde,“ vysvetlil Štepiansky.

Aké sú možnosti?

V prípade, ak občan ktorý žiada o predčasný dôchodok, a ten mu ešte nebol priznaný, môže požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Evidencia na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny je možnosťou, nie je povinnosťou. Ak takýto občan o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie požiada, má rovnaké práva, ale aj povinnosti, ako ktorýkoľvek iný evidovaný uchádzač o zamestnanie (vek uchádzača o zamestnanie, ani podanie žiadosti o predčasný starobný dôchodok na plnenie povinnosti vplyv nemá), vysvetľuje Ústredie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Občan musí preukázať štandardne splnenie §6 zákona o službách zamestnanosti, teda že ide o občana, ktorý chce pracovať, môže pracovať, zamestnanie si hľadá, že nie je zamestnancom, nevykonáva samostatne zárobkovú činnosť, nevykonáva zárobkovú činnosť v EÚ, v cudzine, že nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o prácach vykonávaných mimo hlavného pracovného pomeru. Teda preukázať skončenie zamestnania, a mal by deklarovať záujem o sprostredkovanie zamestnania, čo deklaruje vyplnením, podpísaním a podaním žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

dôchodcovia, seniori Čítajte viac Pri tomto type dôchodku je dôležitá jedna suma. Práve kvôli nej tento rok Sociálna poisťovňa neprizná možstvo penzií

ÚPSVR SR vysvetľuje, dokedy môže občan byť na úrade práce registrovaný: Každý občan môže byť v evidencii na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny pokiaľ s úradom práce spolupracuje, plní si voči úradu práce, sociálnych vecí a rodiny všetky povinnosti, spĺňa podmienky, že je uchádzač o zamestnanie. Priznanie predčasného starobného dôchodku nie je samo o sebe dôvodom na vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Priznanie predčasného starobného dôchodku však má vo vzťahu k možnosti pracovať určité obmedzenia. V tejto veci je potrebné obrátiť sa na Sociálnu poisťovňu.

V prípade žiadateľa o starobný dôchodok, takýto občan je z evidencie uchádzačov o zamestnanie vyradený dňom priznania starobného dôchodku. To môže byť urobené aj spätne, a to dňom priznania starobného dôchodku alebo aj vtedy, ak má priznaný invalidný dôchodok a dosiahol vek potrebný na priznanie starobného dôchodku.

Môžete byť samoplatcom

Alebo. V prípade žiadateľov o predčasný starobný dôchodok sa štát stáva platiteľom poistného od dátumu priznania dôchodku. V prípade, že v období od podania žiadosti až do dátumu priznania dôchodku nie je takýto žiadateľ zamestnancom, SZČO ani za neho poistné z iného dôvodu nehradí štát (napríklad situácia, keď je poistenec evidovaný na úrade práce), mal by sa takýto poistenec prihlásiť ako samoplatiteľ – tzn. osoba, ktorá si poistné na verejné zdravotné poistenie hradí sama, radí Ivana Linetová, z oddelenia komunikácie Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Na rok 2024 je stanovená minimálna výška mesačného preddavku samoplatiteľa:

  • 97,80 eura pre osoby bez zdravotného postihnutia,
  • 48,90 eura pre osoby so zdravotným postihnutím.

Vypláca sa dôchodok spätne?

Sociálna poisťovňa priznáva dávku ku dňu podania žiadosti – v tomto prípade – o predčasný starobný dôchodok. Teda napríklad ak poistenec požiadal o predčasný starobný dôchodok 28. novembra 2024 a Sociálna poisťovňa mu ho priznala v januári 2025, doplatí mu dôchodok spätne od 28. novembra 2024 vrátane valorizácie z roka 2024. (ktorá je výrazne vyššia 14,5 %, ako bude v roku 2025, kde sa predpokladá, že jej výška nedosiahne ani 2 % – pozn. red.)

Keďže tento rok sa novopriznané dôchodky valorizujú o 14,5¤%, tak sa naozaj môže počítať s veľkým náporom žiadostí o predčasné dôchodky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #predčasný dôchodok #Dôchodcovia #žiadosť o dôchodok #priznanie dôchodku